Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye için zaman serisi analizi 1972-2017
The relationship between energy consumption and economic growth: time series analysis for Turkey 1972-2017
- Tez No: 565868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA AYTÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada ülkemizdeki enerji kaynaklarıyla iktisadi büyüme arasındaki ilişki zaman serisi kullanılarak araştırılmaya çalışılmıştır. Analizde, serilerin durağanlıkları için Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF) birim kök testi, serilerin uzun dönem ilişkileri için Engle-Granger eş-bütünleşme testi, kısa dönem ilişkileri için Hata Düzeltme Mekanizması ve seriler arasındaki nedensellik ilişkisi için Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Ekonometrik analizler, enerji tüketimindeki artışın sadece kısa dönemde ekonomik büyümeden pozitif şekilde etkilendiğini göstermektedir. Uzun dönemde ise enerji tüketimi büyüme haricindeki diğer faktörler ile ilişkilidir. Bununla birlikte Granger nedensellik test sonuçları; enerji tüketimi ile iktisadi büyüme arasında, enerji tüketiminden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğunu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The interaction between energy consumption and economic growth in Turkey is investigated in this study by using a time-series analysis. In the analysis, it is used the Augmented Dickey-Fuller (ADF) unit root test for stationarity of series, Engle-Granger Cointegration test for long-run relationships of series, Error Correction Mechanism for short-run relationships and Granger Causality Test for the Causality Relationship between series. The econometric analysis shows that the increase in energy consumption is positively influenced by economic growth only in the short run. Long run energy consumption is related to factors other than growth. However, the results of Granger Causality Test reveal that there is a unidirectional causality relationship between energy consumption and economic growth, from energy consumption to economic growth.