Düzlemsel güneş kollektörlerinde TiO2-su nanoakışkanı kullanılarak ısıl verimin etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of using TiO2-water nanofluids an thermal efficiency in a flat plate solar collectors
  1. Tez No: 565878
  2. Yazar: MEHMET KEMAL IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEŞE BUDAK ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada düzlemsel güneş kollektörlerinde T_i O_2 - su nanoakışkanı kullanılarak, nanoakışkanların düzlemsel güneş kollektörlerindeki ısıl verim üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada iki farklı sistem kurulmuştur birinde ısı transfer akışkanı olarak su kullanılmış diğerinde ise ısı transfer akışkanı olarak T_i O_2 - su nanoakışkanı kullanılmıştır. Farklı hacimsel oranlarda kullanılan nanoakışkanlar, farklı debilerde kullanılarak ısı transfer akışkanı olarak su kullanılan sistem, eş zamanlı yapılan deneylerde elde edilen sonuçlarla kıyaslanmış ve düzlemsel güneş kollektörlerinde nanoakışkan kullanımının ısıl verim üzerindeki etkileriyle birlikte düzlemsel güneş kollektörlerinin net kollektör alanının ısıl verim üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deney sonuçları karşılaştırıldığında nanoakışkan kullanılan sistemde elde edilen ısıl verimin su kullanılan sisteme göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of nanofluids on the thermal efficiency of flat plate solar collectors was investigated by using TiO2 - water nanofluids in flat plate solar collectors. In this study, two different systems were installed, one was used as heat transfer fluid and the other was used as heat transfer fluid Ti O2 - water nanofluids. Nanofluids used in different volumetric concentration and water used as heat transfer fluid in different flow rates were compared with the results obtained in concurrent experiments, and the effects of the use of nanofluid on the thermal efficiency of the flat plate solar collectors together with the effects of the net collector surface area on the thermal efficiency were investigated. When the results of the experiment were compared, it was found that the thermal efficiency obtained in the system using nanofluid was higher than the water used system