Üniversite öğrencilerinin girişimcilik özelliklerine göre kariyer planlaması: AKÜ öğrencileri üzerinde bir araştırma
Career planning according to entrepreneurship characteristics of university students: A research on AKU students
- Tez No: 565879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Girişimcilik ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik, psikolojik, kişilik özellikleri ve demografik unsurların birleşimidir. Ülkelerin ekonomik gelişimi insan kaynağının girişimcilik motivasyonuna ve girişimcilik ruhuna sahip olmasına bağlıdır. Toplumdaki başarılı girişimcilerin sayılarının artması ve potansiyel girişimcilerin kariyer olarak girişimciliğe yönlendirilmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda üniversite öğrencileri de potansiyel girişimciler olarak tanımlanmaktadır. Üniversiteler, öğrencilerin girişimcilik potansiyellerini ortaya çıkaran, girişimcilik eğiliminin artmasını, girişimci kişilik özelliklerinin geliştirilmesini ve öğrencilerin girişimciliği kariyer yolu tercihi olarak seçmelerini sağlaması önemlidir. Bu çalışma ile üniversite öğrencilerinin girişimci kişilik özelliklerinin kariyer tercihlerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Uygulamalı Girişimcilik Dersi alan üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu demografik sorular, girişimci kişilik özelliklerini ve kariyer değerlerini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Anket kapsamında elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin girişimci kişilik özellikleri ile kariyer değerleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Girişimci kişilik özellikleri üzerinde en fazla etkiye sahip faktörün saf meydan okuma olduğu kariyer değerleri üzerinde ise en fazla etkiye sahip girişimci kişilik özelliği alt boyutunun başarı ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Girişimcilik eğitimi ile kariyer değerleri, girişimci kişilik özellikleri ve girişimcilik eğilimi arasında pozitif doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a combination of economic, social, cultural, technological, psychological, personality characteristics and demographic elements. The economic development of countries depends on the entrepreneurship motivation and the entrepreneurial spirit of the human resources. The number of successful entrepreneurs in the community should be increased and potential entrepreneurs should be directed to entrepreneurship as a career. In this context, university students are defined as potential entrepreneurs. It is important for the universities to raise the entrepreneurial potential of the students, to increase the entrepreneurial tendency, to develop entrepreneurial personality traits and to enable students to choose entrepreneurship as a career path choice. The aim of this study is to investigate the effects of entrepreneur personality characteristics on career preferences of university students. In the study, the third and fourth grade students who took the Applied Entrepreneurship Course at Afyon Kocatepe University were surveyed. The questionnaire used in the research consists of questions that measure demographic questions, entrepreneur personality traits and career values. The data obtained from the survey were analyzed with SPSS package program. In the study, it was concluded that there was a significant relationship between the students' entrepreneur personality traits and their career values. On the other hand, it was found that the most influential factor on entrepreneurial personality traits was the pure challenge. A positive linear relationship was found between entrepreneurship education and career values, entrepreneurial personality traits and entrepreneurship tendency.