Une évaluation critique de l'hypothèse de 'Metheksis' dans le Parménide de platon
Platon'un Parmenides'inde 'Metheksis' hipotezinin kritik bir değerlendirmesi
- Tez No: 565888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK NECATİ ILGICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Zenon'un «çok yoktur »u gösterdiği argüman bağlamında, genç Sokrates'in eidos ve metheksis hipotezlerini incelemeyei hedeflemektedir. Zenon'un gösterdiği argümana genç Sokrates'in itirazı ve çözüm önerisi tezin birinci bölümünü oluşturmuştur. Bu aşamada, Sokrates eidos ve metheksis hipotezlerini ortaya koymuştur. Parmenides'in sorgulamalarının başladığı ikinci bölümde ise, Parmenides'in eidos hipotezi, öncelikle eidos'un kendi olarak belirlenmesi (diorizô) bakımından ele alınmıştır. Bu bölümde eidos, bir (hen) ve çok (polla) olması bağlamında tartışılmış ve imkansızlıklar gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise, eidos bu kez, «ortak olan» (koinon) olarak kabul edildiğinde çıkabilecek imkansızlıklar tartışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, eidos, ruha yerleştirilirse ve düşünce (noêma) olarak kabul edilirse doğacak imkansızlar ele alınmıştır. İşaret edilen bu güçlükler üzerine, beşinci bölümde, Sokrates'in eidos'u doğaya yerleştirme ve onu paradeigma olarak kabul etme önerisi ele alınmış ve buradaki imkansızlıklar gösterilmiştir. Eidos'un kendisi itibariyle belirlenmesinden (diorizô) doğacak imkansızlıkların bu şekilde tartışılmasından sonra, altıncı bölümde ise, Parmenides'in işaret ettiği, eidos'un başkası bakımından belirlenmesinden (aforizô) doğacak sonuçlar ele alınmış ve bu belirlenim altında doğacak imkansızlıklar gösterilmiştir. Bu tezde, ayrıca, argümanlar eidos'un müşahadesi (noêsis) üzerinden değil, fakat akıl yürütme (logimos) ile yakalananalar üzerinden ilerlemiştir. Dolayısıyla tartışma esas itibariyle logismos seviyesinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the hypotheses of eidos and metheksis of the young Socrates in the context of the argument that Zeno shows that «there is no multiplicity». The young Socrates' objection to Zeno's argument and the solution proposed to this argument constituted the first chapter of the thesis. At this point, Socrates posited the assumptions of eidos and metheksis. In the second chapter, where the interrogations of Parmenides begin, the hypothesis of eidos of Parmenides is first treated in terms of the determination (diorizô) of eidos as itself (auto kath' hauto). In this chapter, eidos is discussed in the context of being one (hen) and many (polla) and the impossibilities are shown. In the third chapter, we discuss the impossibilities that can arise when eidos is accepted as the common (koinon). In the fourth chapter, if eidos is placed in the soul (psukhê) and accepted as noêma, the resulting impossibilities will be discussed. In the fifth chapter, Socrates' proposal to pose eidos in nature (fusis) and accept it as a paradeigma is discussed and impossibilities are shown in the face of these difficulties. After the discussion on the impossibility of determination eidos by itself (diorizô), in the sixth chapter, the results emphasized by Parmenides of the determination of eidos in terms of other (aforizô) are discussed and the resulting impossibilities will be revealed.