Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi derecelendirme eylemlerinin hisse senetlerine etkisi: Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 662662
  2. Yazar: BERA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Henüz iki yüz yıllık geçmişleri bulunmayan kredi derecelendirme kuruluşları, finansal piyasalardaki bilgi sağlama, sertifikasyon ve yasal çerçeveden kaynaklı yarı kamusal görevleriyle finansal piyasalarda yeri doldurulamaz bir aracı kuruluş türü olarak faaliyet göstermektedir. Uluslararası piyasalardan aldıkları pay ve piyasalardaki etkinlik düzeyleri dikkate alındığında en büyük üç uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's, S&P ve Fitch kredi derecelendirme notlarını, kredi derecelendirmelerinin göreceli sıralama üzerinden, geleceğe yönelik tahmin edilebilir olayları dikkate alarak borçluların ödeme kabiliyeti ve temerrüde düşme olasılığının ifade edildiği bir“görüş”olarak tanımlamaktadır. Bu görüş temel olarak basit şekilde anlaşılabilecek harf ve işaretlerden oluşmakta ve her bir notun ifade ettiği anlam yine piyasa katılımcıları tarafından basit şekilde anlaşılabilecek kısa metinlerle açıklanmaktadır. Literatürde kredi derecelendirme kuruluşlarına kriz dönemlerinde yoğunlaşan ve 2007-08 küresel finans krizi sonrasında zirve noktasına ulaşan çok sayıda eleştiri getirilmiştir. Ancak kredi derecelendirme kuruluşlarının tarihsel olarak finansal piyasalarda oynadığı rolün ve bu rol kapsamında piyasaları ve piyasa katılımcılarını etkileme düzeylerinin araştırılmasına ilişkin çalışmalar henüz yeterli düzeye ulaşmamıştır. Bu çalışmanın amacı, TBS'de faaliyet gösteren ve payları BİST'te işlem gören 12 bankaya 2000-2020 yılları arasında üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu tarafından verilen derecelendirme notları ve bankalara yönelik olarak yapılan görünüm açıklamalarının analiz edilerek, kredi derecelendirme eylemlerinin bankaların hisse senedi fiyatları üzerinde etkili olup olmadığı, kredi derecelendirme eylemlerine yatırımcıların verdiği tepkilerde zaman içerisinde bir değişiklik olup olmadığı ve ayrıca kredi derecelendirme notlarının banka hisse senetlerinin likiditesi üzerindeki etkisinde zaman içerisinde bir değişiklik olup olmadığının belirlenmesi; bu çerçevede kendilerine getirilen birçok eleştiri ve krizlerdeki tartışmasız rolleri kapsamında kredi derecelendirme kuruluşlarının piyasalardaki etkisinin zaman içerisinde değişikliğe uğrayıp uğramadığının tespit edilmesidir. Üç büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından 2000-2020 yılları arasında TBS'de faaliyet gösteren ve payları BİST'te işlem gören 12 banka hakkında gerçekleştirilen kredi eylemleri; aynı tarih aralığındaki bankaların hisse senedi getirileriyle birlikte analiz edilmiştir. Bu kapsamda BİST'te işlem gören hisse senedi fiyatlarının, kamuya açıklanan yeni bilgilere hızla uyum sağladığı yarı güçlü formdaki etkin piyasa hipotezinin geçerli olduğu bir sermaye piyasasının varlığı varsayımı altında olay analizi (event study) metodolojisi kullanılmıştır. Hazırlanan veri seti ekonometri programlarından RStudio ile Fama'nın tek endeksli piyasa modeline göre analize tabi tutulmuştur. Toplam 12 banka nezdindeki her bir kredi derecelendirme eylemi (673 adet) ayrı ayrı değerlendirilerek kredi derecelendirme eylemlerinin gerçekleştiği dönemler dört periyoda ayrılarak anormal getiriler incelenmiştir. Analiz sonuçları çerçevesinde üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirme eylemlerinin, BİST'te işlem gören 12 bankanın hisse senedi fiyatları üzerinde 1, 2, ve 3'üncü periyotlarda istatistiki olarak anlamlı bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Araştırmamızın ikinci aşaması olan yatırımcı davranışları ile kredi derecelendirme eylemleri arasındaki ilişkinin tespit edilebilmesi için 2000-2020 yılları arasında banka bazlı hesaplanan ve daha sonra yıllık olarak konsolide edilen anormal getiriler, TBS'de faaliyet gösteren ve payları BİST'te işlem gören bankaların yatırımcılarının, zaman içerisinde kredi derecelendirme eylemlerine verdikleri tepkilerde bir azalış yaşandığına işaret etmektedir. Analiz sonuçları; kredi derecelendirme eylemlerinin önceki dönemlere nazaran daha düşük oranda fiyatladığı, dolayısıyla kredi derecelendirme kuruluşlarının piyasaya verdiği bilginin veya kredi derecelendirme kuruluşlarına olan güvenin oransal olarak görece düştüğü şeklinde yorumlanmıştır. Buna ilaveten kredi derecelendirme eylemlerinin BİST'te işlem gören 12 banka hisse senedinin likiditeleri üzerindeki etkisinin zaman içerisinde herhangi bir değişikliğe uğrayıp uğramadığının tespit edilebilmesi için banka bazlı günlük hisse senedi işlem hacmi değişimleri ile kredi derecelendirme eylemleri analize tabi tutulmuştur. Bu kapsamda Şekerbank T.A.Ş. hariç tüm bankaların hisse senedi işlem hacimleri değişimlerinin mutlak değerlerinin“Olay Penceresini”kapsayan üç günlük ortalamalarında tarihsel olarak düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum kredi derecelendirme kuruluşlarının BİST'te işlem gören bankalar hakkında gerçekleştirdikleri kredi derecelendirme eylemlerinin, hisse senedi işlem hacimleri üzerindeki etkisinin, yani hisse senedi likiditelerine etkisinin, zaman içerisinde azaldığına işaret etmektedir. Söz konusu sonuçlar bir arada değerlendirildiğinde; özellikle 2007-08 küresel finans krizi sonrasında kredi derecelendirme kuruluşlarına getirilen ve her geçen gün artan eleştirilerin, BİST yatırımcılarının kredi derecelendirme kuruluşlarına olan güvenini azalttığı ve bu durumun yatırımcıların kredi derecelendirme eylemlerine verdikleri alım/satım tepkilerinin önceki dönemlere göre azalmasına sebep olduğu şeklinde yorumlanabilecektir. Diğer bir ihtimal ise, analiz yapılan dönemi kapsayan tarih aralığında özellikle teknolojik alanda yaşanan gelişmeler sayesinde piyasalardaki asimetrik bilgi sorunun azalmasıyla kredi derecelendirme kuruluşlarının piyasaya sağladığı ilave verilerin de azaldığı ve dolayısıyla kredi derecelendirme kuruluşlarına duyulan ihtiyacın da azalmış olabileceğidir. Her iki sonuçta da kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi derecelendirme eylemlerinin BİST'te işlem gören bankalara yatırım yapan yatırımcıların davranışlarını ve hisse senetlerinin likiditelerini eskiye nazaran daha düşük düzeyde etkilediğini göstermektedir. Araştırma kapsamındaki bazı bankalara ilişkin verilerin, bankalara özgü durumlar sebebiyle veri sayısının diğer bankalara göre daha az olması, çoklu bağlantı problemi ile karşılaşılmaması için literatür çalışmalarının sonuçları ışığında hisse senedi fiyatlarının doğrudan kredi derecelendirme eylemlerinden etkilendiği varsayımı ile analiz yapılmış olması ve yatırımcı davranışlarının analizi çerçevesinde yatırımcı portföyünün zaman içerisinde değişmiş olabileceğinin dikkate alınmamış olması hususları çalışmamızın sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Son olarak, çalışmamız özellikle BİST'te işlem gören banka hisse senetleri yatırımcılarının tarihsel davranışlarını kredi derecelendirme notlarıyla ilişkilendirerek analiz etmesi açısından literatürde bir ilk olmuştur. Bu kapsamda gelecekte yapılacak benzer çalışmalarla, BİST'te yer alan diğer şirketlere ilişkin analizler yapılabileceği gibi, uluslararası piyasalara yönelik daha geniş veri setleriyle yapılacak analizlerle kredi derecelendirme eylemlerine karşı küresel yatırımcı davranışındaki değişikliklerin ölçülmesi de sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Credit rating agencies, which do not have a history of two hundred years yet, operate as an irreplaceable intermediary institution in financial markets with their provision of information, certification and quasi-public responsibilities arising from the legal framework. Considering their share and level of efficiency in international financial markets, Moody's, S&P and Fitch are the three largest international credit rating institutions. They define credit rating scores as; opinions which are based on the relative ranking of credit ratings of the borrowers, taking into account the predictable events for the future, and the borrowers' probability of default. This opinion basically consists of letters and signs that can be understood easily, and the meaning of each rating is explained by short texts that can be also easily understood by market participants. In the literature, there have been many criticisms towards credit rating agencies that concentrated on crisis periods and reached their peak after the 2007-08 global financial crisis. However, studies on the historical role of credit rating agencies in financial markets and their level of influence on markets and market participants within the scope of this role have not reached a sufficient level yet. The aim of this study is to analyze the ratings and outlooks given by the three major credit rating institutions between 2000 and 2020 to 12 banks operating in TBS and whose shares are traded on BIST, to determine whether credit rating actions have an impact on banks' stock prices, and if so whether there has been a change over time in the response of investors to credit rating actions, and also whether there has been a change over time in the effect of credit ratings on the liquidity of bank stocks. With this analysis we try to determine whether the effect of credit rating agencies on the markets has changed over time, within the scope of many criticisms brought to them and their undisputed role in financial crises. Credit actions carried out by three major international credit rating agencies about 12 banks operating in TBS between 2000-2020 and whose shares are traded in BIST has been analyzed together with the stock returns of the relevant banks in the same date range. In this context, an event study methodology was used under the assumption of the existence of a capital market in which the efficient market hypothesis in semi-strong form, where stock prices traded on BIST quickly adapt to new information disclosed to the public. The data set prepared was analyzed according to the single indexed market model of Fama with RStudio, one of the econometrics programs. Each credit rating action (673) in a total of 12 banks was evaluated separately and the date range in which the credit rating actions took place were divided into four periods and abnormal returns were examined. Within the framework of the analysis results, it has been understood that the credit rating actions carried out by the three major credit rating institutions have a statistically significant effect on the stock prices of 12 banks traded on BIST in the 1st, 2nd and 3rd periods. In order to determine the relationship between investor behavior and credit rating actions, which is the second stage of our research, the abnormal returns calculated on a bank basis between 2000 and 2020 and then consolidated annually are points out that there has been a decline in reactions of the investors to the credit rating actions. The results of the analysis showed that historically the credit rating actions are priced at a lower rate, so the results were interpreted as information given to the market by the credit rating agencies or the trust in the credit rating agencies decreased relatively. In addition to this, in order to determine whether the effect of credit rating actions on the liquidity of 12 bank stocks traded on BIST has changed over time, bankbased daily stock transaction volume changes and credit rating events were analyzed together. In this context, it has been observed that the three-day averages of the absolute values of the changes in stock trading volumes of all banks except for Şekerbank T.A.Ş. This situation indicates that the effects of credit rating actions taken by credit rating agencies about the banks traded on BIST, on stock transaction volumes, in other words, on stock liquidity decreased over time. When these results are evaluated together can be interpreted as, the increasing criticism against credit rating agencies, especially after the 2007-08 global financial crisis, have caused a decrease on the confidence of BIST investors in credit rating institutions and this situation led to a decrease in the buying/selling reactions of investors to credit rating actions compared to previous periods. Another possibility is that the additional information provided by the credit rating agencies to the market participants have decreased due to the reduced asymmetric information problem in the markets, especially due to the developments in the technological field, and therefore the need for credit rating agencies may have decreased. Both results show that the credit rating actions of credit rating agencies affect the behavior of investors investing in banks traded on BIST and the liquidity of stocks at a lower level compared to the past. The limitations of our study are that the number of data is less than that of other banks due to the bank-specific circumstances of some banks within the scope of the study, the assumption that stock prices are directly affected by credit rating actions within the scope of previous literature studies in order to avoid multiple connection problems, and the fact that the investor portfolio may have changed over time. Finally, our study has been a first in the literature in terms of analyzing the historical behavior of investors of bank stocks traded on BIST by correlating them with credit rating grades. In this context, with similar studies to be carried out in the future, analyzes regarding other companies in the BIST can be made, as well as measuring changes in global investor behavior against credit rating actions with larger data sets for international markets. Les agences de notation de crédit, qui n'ont pas encore une histoire de deux cents ans, fonctionnent comme une institution intermédiaire irremplaçable sur les marchés financiers avec leur fourniture d'informations, de certification et de responsabilités quasi publiques découlant du cadre juridique. Compte tenu de leur part et de leur niveau d'efficacité sur les marchés financiers internationaux, Moody's, S&P et Fitch sont les trois plus grandes institutions internationales de notation de crédit. Ils définissent les cotes de crédit comme; opinions fondées sur le classement relatif des notations de crédit des emprunteurs, en tenant compte des événements prévisibles pour l'avenir et de la probabilité de défaut des emprunteurs. Cette opinion se compose essentiellement de lettres et de signes faciles à comprendre, et la signification de chaque note est expliquée par des textes courts qui peuvent également être facilement compris par les acteurs du marché. Dans la littérature, de nombreuses critiques ont été adressées aux agences de notation de crédit qui se sont concentrées sur les périodes de crise et ont atteint leur apogée après la crise financière mondiale de 2007-08. Cependant, les études sur le rôle historique des agences de notation de crédit sur les marchés financiers et leur niveau d'influence sur les marchés et les acteurs du marché dans le cadre de ce rôle n'ont pas encore atteint un niveau suffisant. L'objectif de cette étude est d'analyser les notations et les perspectives données par les trois grandes institutions de notation entre 2000 et 2020 à 12 banques opérant dans TBS et dont les actions sont négociées sur BIST, afin de déterminer si les actions de notation ont un impact sur les banques. les cours des actions et, dans l'affirmative, s'il y a eu un changement au fil du temps dans la réponse des investisseurs aux actions de notation de crédit, et également s'il y a eu un changement dans le temps de l'effet des notations de crédit sur la liquidité des actions bancaires Avec cette analyse, nous essayons de déterminer si l'effet des agences de notation sur les marchés a évolué dans le temps, dans le cadre des nombreuses critiques qui leur sont adressées et de leur rôle incontesté dans les crises financières. Les actions de crédit menées par trois grandes agences internationales de notation de crédit sur 12 banques opérant au TBS entre 2000-2020 et dont les actions sont négociées au BIST ont été analysées avec les rendements boursiers des banques concernées dans la même plage de dates. Dans ce contexte, une méthodologie d'étude d'événement a été utilisée sous l'hypothèse de l'existence d'un marché des capitaux dans lequel l'hypothèse de marché efficient sous forme semi-forte, où les cours des actions négociées sur le BIST s'adaptent rapidement aux nouvelles informations divulguées au public. L'ensemble de données préparé a été analysé selon le modèle de marché indexé unique de Fama avec RStudio, l'un des programmes d'économétrie. Chaque action de notation de crédit (673) sur un total de 12 banques a été évaluée séparément et la plage de dates dans laquelle les actions de notation de crédit ont eu lieu a été divisée en quatre périodes et les rendements anormaux ont été examinés. Dans le cadre des résultats de l'analyse, il a été entendu que les actions de notation de crédit menées par les trois grandes institutions de notation de crédit ont un effet statistiquement significatif sur les cours des actions de 12 banques négociées sur le BIST en 1ère, 2èmes et 3èmes périodes. Afin de déterminer la relation entre le comportement des investisseurs et les actions de notation de crédit, qui est la deuxième étape de notre recherche, les rendements anormaux calculés sur une base bancaire entre 2000 et 2020 puis consolidés annuellement indiquent qu'il y a eu une baisse des réactions des investisseurs aux actions de notation de crédit. Les résultats de l'analyse ont montré qu'historiquement, les actions de notation de crédit sont évaluées à un taux inférieur, de sorte que les résultats ont été interprétés comme les informations fournies au marché par les agences de notation de crédit ou la confiance dans les agences de notation de crédit a relativement diminué. En plus de cela, afin de déterminer si l'effet des actions de notation de crédit sur la liquidité de 12 actions bancaires négociées sur le BIST a changé au fil du temps, les variations quotidiennes du volume des transactions bancaires et les événements de notation de crédit ont été analysés ensemble. Dans ce contexte, il a été observé que les moyennes sur trois jours des valeurs absolues des variations des volumes de négociation d'actions de toutes les banques à l'exception de Şekerbank T.A.Ş. Cette situation indique que les effets des actions de notation prises par les agences de notation sur les banques négociées sur BIST, sur les volumes de transactions boursières, c'est-à-dire sur la liquidité des actions, ont diminué avec le temps. Lorsque ces résultats sont évalués ensemble, cela peut être interprété comme, les critiques croissantes à l'encontre des agences de notation de crédit, en particulier après la crise financière mondiale de 2007-08, ont provoqué une diminution de la confiance des investisseurs du BIST dans les établissements de notation de crédit et cette situation a entraîné une baisse dans les réactions d'achat / vente des investisseurs aux actions de notation de crédit par rapport aux périodes précédentes. Une autre possibilité est que les informations supplémentaires fournies par les agences de notation de crédit aux acteurs du marché aient diminué en raison de la réduction du problème d'information asymétrique sur les marchés, notamment en raison des développements dans le domaine technologique, et donc du besoin d'agences de notation de crédit. diminué. Les deux résultats montrent que les actions de notation des agences de notation affectent le comportem