Herni ameliyatı geçiren bireylerde ameliyat sonrası bağırsak boşaltımını gerçekleştirme ve konstipasyonun önlenmesinde çömelme pozisyonunun etkisi
The effects of squatting position on intestinal defecation and the prevention of constipation in the patients WHO have had hernia operation
  1. Tez No: 565898
  2. Yazar: MELTEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN, DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Cerrahi girişim sonrası önemli sorunların başında bağırsak boşaltım sorunları gelmektedir. Hastanede kalış süresini ve bakım maliyetlerini arttırabilen bu sorunlarla baş etmek için boşaltım esnasında hastanın pozisyonu hemşirelik bakımı olarak kullanılabilecek bir yöntem olarak önerilmektedir. Çalışma herni ameliyatı geçirmiş olan bireylerde ameliyat sonrasında verilen çömelme pozisyonunun, normal bağırsak boşaltımının sürdürülmesine ve konstipasyonun engellenmesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini bir kamu hastanesi genel cerrahi kliniğinde herni ameliyatı olan yetişkin hastalar, örneklemini güç analizi ile hesaplanan 51 olgu, 51 kontrol grubu hasta oluşturdu. Etik kurul izni, ilgili kurumdan yazılı izin ve hastaların bilgilendirilmiş onamları alınarak yapıldı. Olgu grubunun ameliyat sonrası bağırsak boşaltımı için klozet tuvalette tabure ile çömelme pozisyonu alması sağlandı, kontrol grubuna ise herhangi bir girişim ya da uygulama yapılmadı. Veriler“Hasta Tanılama ve İzlem Formu”,“Konstipasyon Risk Değerlendirme Ölçeği”,“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, ki kare testi ve pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Araştırmada olgu grubu(n=51) yaş ortalaması 55,24±8,894 ve %86,3'ü erkek; kontrol grubunun(n=51) ise yaş ortalaması 54,76±9,448 ve %86,3'ü erkektir. Olgu ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, hareket, beslenme, boşaltım alışkanlıkları, günlük sıvı alımı ve konstipasyon riski açısından fark bulunamadı. Ameliyat sonrası birinci gün, ikinci gün ve bir hafta sonra Konstipasyon Risk Değerlendirme ve Konstipasyon Ciddiyet ölçekleri ortalamalarında gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
One of the most eminent problems encountered after an operation is intestinal defecation, which may prolong the hospital stay and increase the health care costs. In dealing with these problems, the position of the patient during defecation is proposed to be a useful nursing method. The aim of this study is to evaluate the effects of squatting position on maintaining regular intestinal defecation and prevention of constipation in the patients who have had a hernia operation. The participants in this study are the adult patients, 51 in experimental group and 51 in control group, who have had hernia operation in the general surgery clinic of a state hospital and whose samples are evaluated through strength analysis. Research ethnics committee approval is obtained by the written permission of the related institutions and, upon being informed, the consent of the patients. In the experimental group, patients were provided stools on toilet bowls so that squatting position could be enhanced; in the control group, on the other hand, no kind of approach or implementation was conducted. The data was collected through“Patient Diagnostic and Follow-up Form”,“Constipation Risk Rating Scale”and“Constipation Severity Scale”. The data was evaluated through numbers, percentages, averages, standard deviation, independent samples test, one way variance analysis, chi square test and Pearson correlation coefficient. In the study, epreşe experimental group (n=51), age average is 55,24±8,894 and males make up %86,3 and epreşe experimental group, age average is 54,76±9,448 and males make up 86,3%. There could be found no differences between the experimental and control group regarding age, gender, movement, eating habits, defecation routine, epre fluid intake and constipation risk. Post-op Day 1 and Day 2 and the following week remarked no significant difference between the groups regarding the averages of Constipation Risk Rating and Constipation Severity Scale (p>0,05).