Statik ve dinamik germe egzersizlerinin temel motorik özellikler üzerine etkisi
The effects of static and dinamic stretching on motor values
- Tez No: 565897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı 6 haftalık statik ve dinamik germe uygulamalarının amatör futbolcularda bazı temel motorik özellikler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya 22 (yaş:22,18 ± 1,60 yıl, boy: 177,36 ± 6,05 cm, vücut ağırlığı: 70,18 ± 8,44 kg olan gönüllü amatör futbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele statik germe ve dinamik germe grubu olarak ikiye ayrılmışlardır. Esneklik ölçümleri otur uzan testi ile, dikey sıçrama testleri sıçrama matı kullanılarak Countermovement Jump sıçrama tekniği ile, yatay sıçrama testi durarak uzun atlama yöntemi ile, aerobik testleri shuttle run testi ile ve son olarak ta anaerobik testleri wingate protokolü uygulanarak yapılmıştır. İlk ölçümlerden sonra katılımcılara 6 hafta, haftada 3 gün esneklik gelişimine ve sıçrama biyomekaniğine uygun kaslara yönelik 10 adet statik ve dinamik germe egzersizleri uygulanmıştır. 6 hafta sonra başta alınan testler tekrarlanarak öntest ve sontest arasındaki farklar değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde grup içi karşılaştırmalar için normallik gösteren veriler bağımlı gruplarda tekrarlı iki ölçüm arasında ki farkları belirlemek için Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkların belirlenebilmesi için her iki grubun ön test farklarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine effects of 6-week static and dynamic exercises on certain basic motoric characteristics of some football players. 22 voluntary amateur football players (age: 22, 18 ± 1,60 years, height: 177,36 ± 6,05 cm, body weight: 70,18 ± 8,44 kg) participated in the study. The participants were randomly divided into two groups as static stretching and dynamic stretching. Flexibility measurements were carried out with“sit down and lie”test, vertical jumping tests were performed with Countermovement Jump technique by using jumping mat, horizontal jumping test is conducted with a long jump by standing, aerobic tests were conducted with shuttle run test and finally anaerobic tests were carried out by implementing wingate protocole. Following the first measurements, the participants were applied 10 static and dynamic stretching exercises which are appropriate for flexibility improvement and jumping biomechanic for muscles for 6 weeks, 3 days per week. After 6 weeks, the initial tests were repeated and differences between pre-test and post-test were evaluated. In the analysis of the obtained data for intra-group comparison, Wilcoxon Sign Test was used to determine differences between data of two repetitive measurements of dependent groups. The pre-test differences of both groups were taken into account in order to determine differences between the groups.