Doğum eyleminde indüksiyon kullanım sıklığı ve postpartum depresyon skoruyla ilişkisi
Frequency of induction use in labor and its relationship with postpartum depression score
  1. Tez No: 565902
  2. Yazar: EDA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İndüksiyon uygulaması doğum eyleminin kendiliğinden başlamadığı durumlarda başvurulan uygulamalardan biridir. Ancak kadınların postpartum dönemde biyolojik-psikolojik ve sosyal açıdan bu sürece uyum sağlaması beklenmektedir. Eğer uyum süreci beklenilen düzeyde olmaz ise indüksiyon uygulanması ile beraber postpartum depresyon görülme riski artabilir. Bu araştırma, doğum eyleminde indüksiyon uygulanma sıklığının postpartum depresyon skoruna etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. ​​Araştırma tanımlayıcı türde yapılmıştır. Örneklemi postpartum 4.-6. haftalarda bulunan ve sağlıklı yenidoğana sahip olan 316 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında literatürden yararlanarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş 25 soruluk anket formu ve ''Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği'' (EDSDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans ve regresyon analizi kullanılmıştır. ​​Katılımcıların EDSDÖ puan ortalamasının 16.69±5.41, depresyon riski oranının %85.1 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Induction is one of the applications in cases where labor does not start spontaneously. However, women in the postpartum period are expected to adapt to this process in terms of biological-psychological and social aspects. If the adaptation process is not at the expected level, the risk of postpartum depression may increase with induction application. The aim of this study was carried out to determine the effect of induction application frequency at delivery on postpartum depression score. A descriptive research was conducted. The sample consisted of 316 women in postpartum 4th -6th week and with healthy newborns. A 25-question questionnaire form compiled by the researcher using the literature and ''Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) '' were used to collect data. In the analysis of the data; Number, percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis variance and regression analysis were used. It was found that the mean EPDS score of the participants was 16.69 ± 5.41 and the risk of depression was 85.1%.