Erkek üniversite öğrencilerinde kadın ve namus algısı
Perceptions regarding women and honor among male university students
- Tez No: 565926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TOPATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, erkek üniversite öğrencilerinin“kadın ve namus algısını”belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, 01.11.2017-15.04.2018 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde lisans düzeyinde öğrenim gören 577 erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Sosyo-demografik ve Kadın Algısına İlişkin Soru Formu”ve“Kadına İlişkin Namus Anlayışı Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin Kadına İlişkin Namus Anlayışı Tutum Ölçeği toplam puan ortalamaları 88,84±17,64, Geleneksel Namus Anlayışı alt boyut puan ortalamaları 30,56±8,26, Eşitlikçi Yaklaşım alt boyut puan ortalamaları 45,52±6,91 ve Evlilik Öncesi Cinsellik/Namus Anlayışı alt boyut puan ortalamaları 12,76±5,56 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was performed in order to determine the perceptions of male university students regarding“women and honor”. Materials and Method: This study was conducted between November 1st 2017 and April 15th 2018 with 577 male undergraduate students studying at the Samsun Ondokuz Mayıs University. Study data was collected using a Question Form for Women Perception and Socio-Demographic prepared by the researcher in accordance with the literatüre and the“Female Related Honor Perception Attitudes Scale”. Results: The mean Female Related Honor Perception Attitudes Scale total score of the students was 88,84±17,64, their mean Traditional Perception of Honor sub-dimension score was 30,56±8,26, their Egalitarian Approach sub-dimension mean score was 45,52±6,91, and their Premarital Sexuality/Honor Perception sub-dimension mean score was 12,76±5,56.