Üçüncü mertebeden genelleştirilmiş bazı sayı dizilerinin kuaterniyonları ve uygulamaları
Quaternions and applications of some generalized third order sequences
  1. Tez No: 565940
  2. Yazar: HASAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ TAŞKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada üçüncü mertebeden genelleştirilmiş kuaterniyonların alt dizisi olan yeni bir kuaterniyon alınarak bazı temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu kuaterniyon kullanılarak Padovan, Perrin ve Van Der Laan kuaterniyonların özellikleri araştırılmıştır. Sonuç olarak bu kuaterniyonların üreteç fonksiyonları, Binet formülleri, toplamsal özellikleri ve aralarındaki bazı bağıntılar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new quaternion which is a subseries of third order generalized quaternions is investigated and some of its basic properties are examined. The properties of Padovan, Perrin and Van Der Laan quaternions were also investigated by using this quaternion. As a result, generating functions, Binet formulas and additive properties of these quaternions and some relations between them are given.