Investigating the developmental biology and management possibilities for two mesquite species [Prosopis farcta (Banks & Sol.) J.F. Mac.] and [Prosopis juliflora (Sw.) DC.]
İki çeti türünün [Prosopis farcta (Banks & Sol.) F.J. Mac. ve Prosopis juliflora (Sw.) DC.]'nın gelişme biyolojisi ve mücadele olanaklarının araştırılması
- Tez No: 565939
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çeti [Prosopis farcta (Banks & Sol.) J.F. Mac.], istilacı bir yabancı ot türü olup, genel olarak Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesindeki sulanmayan alanlarında sorun olmaktadır. Sudan Çetisi [Prosopis juliflora (Sw.) DC.] ise, Sudan'a 1990'lerin başında taşınmış olup, şu an ekim alanlarına ve doğal ekosistemlere büyük bir tehdit oluşturan istilacı yabancı ot türü haline gelmiştir. Bu araştırmada, iki Çeti türünün tohum çimlenmesi için sıcaklık gereksinimleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, P. farcta ve P. juliflora için optimum çimlenme sıcaklıklarının sırasıyla 30C ve 35C olduğu saptanmıştır. Ayrıca, ön üşütme, ön ısıtma ve tohum kesme gibi bazı mekanik ve fiziksel işlemlerin bu iki yabancı ot türünün tohumlarının çimlenmesine olan etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda, P. farcta'nın vejetatif büyümesi, gelişmesi ve çoğalması gibi fenolojik büyüme aşamalarını tarla koşullarında çalışılarak tespit edilmiştir. Yabancı ot biyolojisi ve mücadelesinden alınan sonuçları birleştirmek amacıyla birkaç sera ve tarla denemesi yürütülerek farklı herbisitlerin P. farcta ve P. juliflora üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Sera denemelerin sonuçlarına göre, test edilen tüm herbisitlerin iki Çeti türü için etkili kontrol sağlamıştır. Tarla koşullarında ise, Çeti üzerinde sadece 2,4-D+picloram uygulaması kabul edilebilir bir etki göstermiştir. Çetinin biyolojik mücadelesine yönelik olarak, Çeti tohumu üzerinde beslenen böceklerin Çeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Biyolojik mücadele çalışmalarında, Bruchid familyasına ait beş tür tanımlanııp, Çeti mücadelesi için potansiyel Biyolojik mücadele etmenleri olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dwarf mesquite [Prosopis farcta (Banks & Sol.) J.F. Mac.] is an invasive weed most commonly infest non-irrigated areas along the Eastern Mediterranean region of Turkey. Whereas common mesquite [Prosopis juliflora (Sw.) DC.] was introduced to Sudan in early 1900's and currently become an invasive weed causing a major threat to cropland and natural ecosystems. In the present research, temperature requirements for seed germination of the two mesquite species were determined. As a result, optimum temperatures were found to be 35C and 30C for P. juliflora and P. farcta, respectively. Moreover, the effect of some mechanical and physical treatments such as pre-chilling, preheating and seed cutting on the germinatability of these two mesquite species was studied. In addition, the phenological growth stages of dwarf mesquite have been determined when the vegetative growth, development and reproductive phenology of this plant were precisely studied. As an attempt to combine the results obtained from the weed biology and management studies, the efficacy of different herbicides on P. farcta and P. juliflora was investigated by conducting several greenhouse and field experiments. . According to the results obtained from the greenhouse experiments, all tested herbicides provided effective control for the two species. However, under the field conditions, only application of 2,4-D+picloram has demonstrated an acceptable effect on dwarf mesquite. Furthermore, as an alternative management option, impact of indigenous seed-feeding insects on dwarf mesquite was investigated. In biological control studies, five insect species of Bruchid family were identified and they were considered potential biological control agents for management of dwarf mesquite.