Ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık düzeyleri, matematiksel üstbiliş farkındalık düzeyleri ve arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between metacognitive awareness levels of secondary school students and mathematical metacognitive awareness levels
- Tez No: 565943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTURAN SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin genel üstbilişsel farkındalık düzeyleri ile matematiksel üstbiliş farkındalık düzeylerini tespit etmek ve arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2017/2018 eğitim öğretim akademik yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçesindeki iki ortaokul da öğrenim görmekte olan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak genel üstbilişsel farkındalığı ölçmek için“Çocuklar için Üst Bilişsel Farkındalık Envanteri B Formu”ve Matematiksel üstbiliş farkındalığı ölçmek için ise“Matematik Üstbilişsel Farkındalık Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel analizler ve korelasyon kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ortaokul öğrencilerinin genel üstbilişsel farkındalıkları ve matematiksel üstbiliş farkındalıkları yeterli düzeydedir. Ortaokul öğrencilerinin genel üstbilişsel farkındalıkları ile matematiksel üstbiliş farkındalıkları arasında ,768 değerinde pozitif bir korelasyon vardır. Bu nedenle eğitim sürecinde üstbilişe önem verilerek öğrencilerin seviyelerine uygun üstbiliş becerilerini destekleyici öğretim yapılması önerilmektedir. Üstbiliş stratejilerine dayalı öğrenmenin başta matematik dersinde olmakla beraber, diğer derslerde de kullanılabilmesi için imkânlar oluşturulmalıdır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the general metacognitive awareness levels and mathematical metacognition awareness levels of secondary school students and to examine the relationship between them.. The sample of the study is composed of 5,6,7 and 8th grade students of secondary schools in 2017-2018 academic terms from two middle schools in Şahinbey, Gaziantep. Junior Metacognitive Awareness Inventory B Form and Mathematical Metacognition Awareness Inventory are used as a data collection tool in order to measure the metacognitive awareness and the mathematics course metacognitive awareness, respectively. Descriptive analysis and corellation are used to analysis data. According to the results of the research, general metacognitive awareness and mathematical metacognitive awareness of secondary school students are sufficient. At this study, there is .768 value positive corellation between scales of Junior Metacognitive Awareness Inventory B Form and Mathematical Metacognition Awareness Inventory. Therefore, it is proposed to give importance to metacognition in education process and to teach with supporting metacognitive skills appropriate to the students' levels. Opportunities should be created for learning which is based on metacognitive strategies, especially in mathematics courses.