Communicating for social good: The curious case of social entrepreneurs in Turkey
Sosyal fayda iletişimi: Türkiye'de sosyal girişimcilerin tuhaf hikayesi
  1. Tez No: 566014
  2. Yazar: ÇİĞDEM TONGAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM RIZVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda ulusal ve küresel düzlemde yaşanan sosyal sorunların çözümü için yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımlar üreten ve sosyal girişimci olarak adlandırılan bireylerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de giderek güçlenen sosyal girişimcilik olgusu çerçevesinden sosyal fayda iletişimi için bir plan ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın nihai amacı (i) Türkiye'deki sosyal girişimcilik olgusunu anlamak ve (ii) sosyal fayda iletişimi yapmak için bir model önermektir. Birinci bölümde, uluslararası literatür ışığında sosyal girişimcilik için kavramsal bir çerçeve öne sürülmüştür. İkinci bölümde çalışmanın metodolojisi ve örneklem sunulmaktadır. Üçüncü bölüm Türkiye'deki sosyal girişimcilik ortamının tanıtımı ve yürütülen alan araştırması bulgularının analizini içermektedir. Çalışma, Türkiye'deki sosyal girişimcilerin yürüttükleri sosyal fayda iletişimi faaliyetleri için bir model önererek sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years we frequently encounter individuals, in this case social entrepreneurs, who produce innovative and sustainable approaches to solve social problems at national and global level. This study aims to put forward a blueprint for understanding communicating for social good through the lens of a steadily growing landscape of social entrepreneurship in Turkey. The ultimate objective of the study is to (i) understand the social entrepreneurship landscape in Turkey and (ii) propose a model for communicating for social good. In the first section a conceptual framework for entrepreneurship from the international literature is put forward. The second section presents the methodology of the study and the data sample. The third section presents a discussion on the social entrepreneurship landscape in Turkey and the findings of the field study. The study concludes by proposing a model for communicating for social good for social entrepreneurs in Turkey.