American radical environmental fiction: Deep Ecology and Eco-Defense in Edward Abbey's The Monkey Wrench Gang, Paul Chadwick's Concrete: Think like a Mountain, and T.C. Boyle's A Friend of the Earth
Amerikan radikal çevreci kurgusal yazını: Edward Abbey'nin The Monkey Wrench Gang, Paul Chadwick'in Concrete: Think like a Mountain ve T.C. Boyle'ın A Friend of the Earth isimli eserlerinde derin ekoloji ve eko–savunma
  1. Tez No: 566013
  2. Yazar: MUSTAFA ERAY EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amerikalı yazarlar Edward Abbey, Paul Chadwick ve T.C. Boyle, kurgusal eserlerinde çoğunlukla yabanıl alanların tükenmesi, toprak tahribatı ve diğer çevresel sorunlara yönelik tepkilerini ortaya koyarlar. Edward Abbey'in The Monkey Wrench Gang, Paul Chadwick'in Concrete: Think like a Mountain ve T.C. Boyle'un A Friend of the Earth adlı eserleri doğal dünyanın korunmasının ne kadar önemli olduğunu, yazarların çevre merkezli ekolojik benliği de beraberinde getiren radikal çevreci karakterleri vasıtasıyla yansıtırlar. Kendini gerçekleştirme / tanıma aşamasını güçlendirme sürecinde, doğal dünyayı korumak için eko–savunmaya dönüşen bir meşru müdafaaya hazırdırlar, çünkü doğaya verilebilecek herhangi bir zarar, kendi büyük benliklerine verilebilecek bir zarar olarak addedilir. Onların topluluk kavramı insanların sıradan vatandaş oldukları dünyadaki canlı ve cansızların tümünü kapsamaktadır. Derin Ekolojik fikirlere sahip olan ve buna yönelik bir davranış sergileyen radikal çevreci akım, anaakım çevreciliğin güncel çevresel sorunlara uzun süreli çözümler getirememesinin yarattığı hayal kırıklığının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bu tezde eserlerinden faydalanılan yazarların hepsi radikal çevreciliğin bir biçimine inanarak, insan merkezli anaakım çevreciliğin ötesinde metodlar kullanan radikal çevreci karakterler yaratmışlardır. Sözkonusu radikal çevrecilerin kullandığı bir tür teknik olan ekolojik sabotaj sadece cansız makineleri ve doğaya zarar veren aletleri hedef alır. Bu tezin amacı, daha iyi bir dünya yaratmak üzere Abbey, Chadwick ve Boyle tarafından yaratılan radikal çevreci özelliğe sahip karakterlerin dünya görüşlerini ve buna yönelik faaliyetlerini derinlemesine incelemektir. Yaratılan bu karakterler, birbirine bağlı çeşitli yaşam biçimlerinin farklılık ve çeşitliliğine odaklanarak herkesin kendini gerçekleştirme / tanıma seviyesini arttırarak yeryüzünün refahını ve sağlığını hedefleyen en yüksek kendini gerçekleştirme / tanıma düzeyine megamakina ya da mevcut insan merkezli sisteme karşı ulaşmaya çalışırlar.
Özet (Çeviri)
The fictional works of American authors Edward Abbey, Paul Chadwick, and T.C. Boyle present a reaction principally to the depletion of the wilderness, destruction of the land, and other environmental ills. Edward Abbey's The Monkey Wrench Gang, Paul Chadwick's Concrete: Think like a Mountain, and T.C. Boyle's A Friend of the Earth reflect the significance of the protection of the natural world through the writers' radical environmentalist characters who possess an ecocentric worldview which leads to an ecological self. They are in a process of increasing their Self-realization and are ready to defend the natural world in self-defense which evolves into eco-defense because any harm on nature means harm to their greater Self. Their concept of community encompasses all the living and nonliving entities on earth. The radical environmentalist movement, with its deep ecological ideas which they adhere to and act from accordingly, came into being as a result of disillusionment with the inability of mainstream environmentalism to offer long-lasting solutions to current environmental problems. The authors studied in this thesis all believe in some form of radical environmentalism, and created radical environmentalist characters who resort to actions that go beyond mainstream anthropocentric environmentalism. Monkeywrenching, a form of action used by radical environmentalists, targets only inanimate machines and tools which harm nature. This thesis attempts to explore the worldviews and activities of radical environmentalist characters created by Abbey, Chadwick, and Boyle in their attempt to create a better world. The characters they have created focus on the diversity and richness of different forms of interconnected life, and they seek to increase self-realization for all in their pursuit to reach an ultimate Self-realization which aims at the well-being and health of the planet as a counter to the characters of the megamachine, or current anthropocentrist system.