Konaklama işletmelerinde yeşil pazarlama uygulamaları: Otel yöneticileri üzerinde bir alan araştırması
Green marketing applications in accommodation establishments: A field research on hotel managers
  1. Tez No: 566019
  2. Yazar: ÇAĞRI ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ BİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme önemli çevre sorunlarına sebep olmaktadır. Yeşil pazarlama, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, çevre ve doğa dostu pazarlama etkinliklerinin bütünü şeklinde tanımlanmaktadır. Yeşil pazarlama ile birlikte tüketicilerin bilinçlenmesi, işletmeleri çevre dostu ürün üretmeye yöneltmektedir. Araştırmanın temel amacı, otel yöneticilerinin yeşil pazarlama ve yeşil otelcilik uygulamaları ile ilgili algı düzeylerini tespit etmektir. Araştırmada, Konya il ve ilçelerindeki üç, dört ve beş yıldızlı otellerde görevli 153 otel yöneticisi ile görüşülmüştür. Veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Otel yöneticilerinin yeşil pazarlamayı nasıl algıladıkları ve bu konuda ne tür uygulamalar yaptıkları, bölgedeki sürdürülebilir turizmin geleceği için önemli bir faktördür. Araştırmada, turizm ve çevre ilişkisi üzerinde durulmuş ve yeşil pazarlama kavramı incelenmiştir. Yeşil pazarlamanın turizm işletmelerinde nasıl uygulandığına değinilerek, yeşil pazarlama sürecinde konaklama işletmelerine katkı sağlayan, onlara yeşil işletme olma sürecinde yol gösteren turizm birliklerine yer verilmiştir. Otel yöneticilerinin yeşil pazarlama algısı ile yeşil otelcilik uygulamaları arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Buna göre, yeşil pazarlama ile ilgili algı düzeyinin konaklama işletmelerinde yeşil otelcilik uygulamalarını arttırdığı ve çevresel faaliyetlerin yeşil pazarlama algı düzeyi ile paralellik gösterdiği söylenebilir. Diğer yandan, yeşil pazarlama algısı ve yeşil otelcilik uygulamaları ile alt faktörleri arasındaki ilişki korelasyon analizi ile hesaplanmıştır. Buna göre, istatistiksel bakımdan anlamlı ve orta düzeyli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda yeşil otelcilik uygulamaları ile yeşil pazarlama algısı arasında pozitif ilişki bulunduğunu öne süren araştırma hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing population, urbanization and industrialization cause important environmental problems. Green marketing is defined as the whole of environment and nature friendly marketing activities in order to meet the needs and demands of consumers. The awareness of consumers along with green marketing leads establishments to produce eco-friendly products. The main objective of the study is to determine the perception levels of green marketing and of green hotel management practices of hotel managers. In this research, 153 hotel managers in three, four and five star hotels in Konya provinces and districts were interviewed. Survey technique was used as data collection tool. How the hotel managers perceive green marketing and what kind of practices they make are important factors for the future of sustainable tourism in the region. In this research, the relationship between tourism and environment is emphasized and green marketing concept is examined. It is mentioned how green marketing is applied in tourism enterprises. In the green marketing process, tourism associations contributing to accommodation businesses and guiding them in the process of becoming green businesses were included. The relationship between green marketing perception of hotel managers and green hotel management practices was determined. According to this, it can be said that the perception level of green marketing increases green hotel applications in accommodation establishments and environmental activities are parallel to the level of green marketing perception. On the other hand, the relationship between green marketing perception and green hotel applications and its sub-factors was calculated by correlation analysis. Accordingly, a statistically significant and moderate relationship was found. In this context, the research hypothesis suggesting a positive relationship between green hospitality practices and green marketing perception was accepted.