Agricultural productivity change in Turkey
Türkiye'de tarımsal verimlilikte değişme
- Tez No: 566020
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DOĞRUEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde artan dünya nüfusu, gıda ihtiyacını arttırmakta ve verimlilik ve verimliliği sağlayan etkinlik ve teknolojik yetkinlikteki gelişmeler açısından tarımsal üretim kapasitesinin önemini vurgulamaktadır. Verimlilik literatürü ve istatistiklere göre, Türkiye yıllar içerisinde tarımsal üretim açısından verimlilik kaybı yaşamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin tarımsal verimlilik değişimlerini Brezilya, Meksika ve İspanya ülkeleri ile karşılaştırmayı ve ayrıca, 1961-2015 dönemindeki ekonomik ve politik değişimler ışığında, Türkiye'nin tarımsal üretimde verimlilik değişimlerini tek başına ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, USDA tarafından sağlanan verileri kullanarak, VZA bazlı çıktı odaklı Malmquist TFV değişim endeksinin yardımıyla, üretimdeki tarımsal girdilerin verimliliğini, etkinliğini ve teknolojik değişikliklerini analiz etmektedir. Karşılaştırmalı verimlilik analizi sonuçlarına göre, Türkiye dahil olmak üzere seçilen ülkeler arasında, 1961-2015 döneminde üretimdeki etkin olmama durumundan ziyade, teknik veya teknolojik değişimdeki kayıp nedeniyle Türkiye'nin tarımsal TFV kaybı yaşadığı gözlemlenmektedir. TFV kaybı açısından Türkiye, Brezilya'dan sonra gelmektedir. Seçilmiş tüm ülkeler TFV açısından kayıp yaşasa da İspanya bu ülkeler arasında görece en iyi durumda olandır. Öte yandan, Türkiye'nin TFV değişimi tek başına incelendiğinde, Türkiye tarımı 1961-2015 periyodu boyunca teknik ya da teknolojik ilerleme eksikliğinden dolayı ortalama %3,8 oranında TFV kaybı yaşamıştır. Belirlenen veriler ile yapılan analiz sonuçlarına göre, üretim fonksiyonunda değişim meydana getiren teknolojik iyileşme sayesinde TFV artışları 1985 yılı sonrasında kümelenmiş olup, sadece 11 dönemde gözlemlenmektedir. Buna rağmen, bu artışlar tarımsal üretim açısından ortalama olarak teknolojik düşüş veya geri kalmışlığı kırmakta yetersiz kalmaktadır. Uluslararası düzeyde yaşanan ve Türkiye ekonomisini etkileyen ve ulusal düzeyde yaşanan ekonomik ve politik değişimler tarım sektörünün hassasiyetini arttırmaktadır. Ayrıca, istatistiklere ve TFV analiz sonuçlarına göre, tarımsal üretimi, istihdamı ve verimliliği arttırmaya yönelik planlı dönemde belirlenen politikalar, hedeflenen seviyelere ulaşmada yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda, kırsal kalkınma ve fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra, tarımsal üretimin, istihdamın, katma değerin ve verimliliğin arttırılması amacıyla politikaların yürütülmesi için piyasa koşullarının, genel ekonomik durumun, üreticinin sorunlarının ve taleplerinin derinlemesine analiz edilmesi için tarım sektörünün kayıt edilebilirliği iyileştirilmelidir. Ayrıca, Türkiye'nin teknolojik olarak gelişmiş tarımsal üretime yetişebilmesi için verimlilik artışı sağlayan Ar-Ge faaliyetlerine odaklanması ve üreticilerin teknolojik gelişmelere yönelik adaptasyonun sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, the increasing world population aggravates the need for food and highlights the importance of the agricultural production capacity with respect to its developments of efficiency and technological competence which provides productivity. According to the productivity literature and statistics, Turkey encounters with a productivity loss in terms of agricultural production over the years. This study attempts to compare Turkey's agricultural productivity changes with Brazil, Mexico and Spain and also to elaborate Turkish agricultural productivity changes individually in the light of economic and political changes over the period 1961-2015. This study analyzes the technical efficiency and technological changes of agricultural inputs included in the production process with the help of the Data Envelopment Analysis (DEA) based output-oriented Malmquist TFP change index by using the data set provided by USDA. According to the comparative productivity analysis results, selected countries including Turkey lose agricultural TFP mostly due to the loss in technical or technological progress rather than inefficiency in production over the period 1961-2015. Turkey is the second lowest performer country after Brazil in terms of TFP which reveals that agricultural production in Turkey loses its performance and recedes its efficient production line. This ranking is followed by Mexico and Spain, respectively. In this context, according to the comparative TFP analysis results, although selected countries lose TFP, Spain presents the best performance over the period 1961-2015. On the other hand, according to the results of TFP change of Turkish agriculture, on average, Turkey's agriculture loses 3.8% of TFP due to the lack of technical or technological progress over the period 1961-2015. Turkish agriculture demonstrates 28.6% TFP decrease caused by technological backwardness in the 1961-1962 period. According to the analysis results with respect to the data set, only in 11 periods, that are clustered after the period of 1985, increase in TFP occurs by courtesy of technological improvement that brings an upward shift in the production function. Nevertheless, these increases are insufficient to break the technological decline or backwardness, on average. Economic and political changes on both international level that affected Turkish economy and domestic level increase the sensitivity of the agriculture sector. Besides, according to the statistics and TFP analysis results, policies that are set over the planned period on to increase agricultural production, employment and productivity demonstrate insufficiency in reaching the targeted levels. In this context, the recordability of agriculture sector should be improved to analyze the market conditions, general economic condition, problems and demand of the farmers in depth, for conducting policies in terms of increase in agricultural production, employment, value-added and productivity as well as rural development and price stability. Furthermore, Turkey needs to focus on R&D activities to catch-up with the technologically improved agricultural production in global level which provides productivity improvement by ensuring the adaptation of the technological developments for producers.