Türkiye'nin ulusal güvenliğinde coğrafyanın önemi ve müfredatlardaki yeri
Importance of geography in national security of Turkey and its place in curricula
- Tez No: 566018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarihsel süreçten günümüze kadar ve gelecekte, ülkelerin bulundukları coğrafi konumları ile diğer devletlerle olan münasebetleri arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki sonucunda ülkelerin kendi içinde güvenlik yaklaşımları ve stratejileri oluşmuştur. Türkiye coğrafi konumu gereği, Dünya üzerinde savaş ve iç karışıklıkların tarihin her döneminde zirvede olduğu Ortadoğu ve çevresine komşu olması, Türkiye'nin ulusal güvenlik politikaları etkilemiştir. Özellikle Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine yaklaştığı bir sahada bulunan Türkiye tarihin her döneminde coğrafi konumu gereği bu bölgede yaşanan her olaydan dolaylı veya doğrudan etkilenmiştir. İbn-i Haldun'un dediği gibi ''Coğrafya kaderdir'' sözü, ulusal güvenlik kapsamında tamda hedefini bulmuştur. Dünyanın birçok yerinde ve bilhassa Ortadoğu'da cetvelle çizilen suni sınırların bulunduğu ülkelerde karışıklık ve isyanlar sürekli farklı isim ve senaryolarla güncellenmekte ve bu durum çevresinde yer alan ülkeleri de etkilemektedir. Bu çalışmada; daha önceki çalışmalardan farklı olarak jeopolitik ve jeostratejik kavramlar ve ulusal güvenlik Türkiye'nin Fiziki, Beşeri, Siyasi coğrafi unsurları ve konumu kapsamında ele alınmıştır. Coğrafya bilimi içerisinde bugüne kadar kendine yeterince yer bulamayan, Coğrafya ve Milli Güvenlik ilişkisi bu çalışmada coğrafi unsurlar ayrı ayrı ele alınıp örneklerle açıklanmıştır. Bu sayede coğrafyanın ülkelerin güvenlik politikaları ve stratejileri üzerinde ne kadar önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
From the historical process to the present and in the future, there is a strong relationship between the geographical position of the countries and their relations with other states. As a result of this relationship, security approaches and strategies have been formed within the countries themselves. The fact that Turkey is a neighbor to the Middle East and its surroundings, where war and internal conflicts are at the top of history, has influenced Turkey's national security policies as a result of its geographical location. Turkey, which is located in an area where Asia, Europe and Africa are close to each other, has been directly or indirectly affected by every event in this region due to its geographical location in every period of its history. As Ibn-i Haldun said, 'geography is destiny' has reached its goal in the context of national security. In many parts of the world, and especially in the Middle East, in countries with artificial borders drawn by rulers, confusion and riots are constantly updated with different names and scenarios, and this situation affects the countries around it. In this study, different from previous studies, geopolitical and geo-strategic concepts and National Security were discussed in the context of Turkey's physical, human, political and geographical aspects and position. In this study, the relationship between geography and National Security, which has not been able to find enough space for itself in geography science, is discussed separately and explained with examples. In this way, the importance of geography on the security policies and strategies of the countries has been revealed.