Learner autonomy in primary schools: English teachers' perceptions and practices
İlkokullar 'da öğrenen özerkliği: İngilizce öğretmenlerinin görüşleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 566036
  2. Yazar: HÜLYA KOŞAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EDA DURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Öğrenen özerkliği son yıllarda eğitim dünyasının en çok vurgulanan ve araştırılan konusu halini almıştır. İngiliz dili eğitiminde de çokça dile getirilen bu konu ile ilgili çalışma sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Nitekim yapılan çalışmalar çoğunlukla yetişkin gruplarını kapsamaktadır. Eğitim sisteminin temelini oluşturan ilkokullarda bu bağlamda yapılmış araştırma sayısı literatürde yok denecek kadar azdır. Lakin öğrencilerin temelden özerk olarak yetiştirilmesi gereği yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple, ilkokulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğrenen özerkliğine bakış açılarının araştırıldığı bu çalışma iki aşamalıdır. Öncelikle öğretmenlerin öğrencilerini İngilizce derslerinde ne kadar özerk davranışlar gösterdiği ile ilgili bakış açıları değerlendirilmiştir. Ardından öğretmenlerin öğrencilerini bu bağlamda ne kadar destekledikleri ve öğrencilerini daha özerk kılmak için ne tür öğretim metod ve tekniklerine başvurdukları ve bu konu hakkındaki görüşleri değerlendirilmştir. Araştırmaya katılan öğretmenler hem devlet hem de özel ilkokullarda çalışan 82 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma nicel özellik taşımaktadır ve veriler güncel makalelerden ve literatür taramasından faydalanarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket ile toplanmıştır. Verilerin analizinin ardından, tüm öğretmenlerin genel olarak öğrenen özerkliğine karşı pozitif bir tavırda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anketin üçüncü bölümünde öğretmenlerin öğrencilerinin ne derece özerk oldukları hakkındaki görüşleri sorulmuştur. Bu bölümün analizi için sorular beş başlık altında değerlendirilmiştir. Bu beş başlık ders içinde kullanılan metod ve tekniklere karar verme, bireysel çalışma, sınıf yönetimi kararlarını alma, dersin amaçlarna karar verme ve derste kullanılacak kitap ya da materyallere karar vermedir. Sonuçlar değerlendirildiğinde metod ve teknikler hakkında karar verme ve sınıf dışında bireysel çalışma başlıkları altında önemli farklılık ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Buna konuyla ilgili özel okullarda çalışan öğretmenler öğrencilerinin bu iki kategoride daha özerk olduğu kanısını belirtirken devlet okullarında çalışan öğretmenler bu konuda özel okul öğretmenlerine göre daha olumsuz bir tavır sergilemiştir. Anketin dördüncü bölümündeki sorular da aynı beş başlığın altında toplanmış ve yine yöntem ve metodları belirleme ile okul dışı bireysel çalışma başlıkları hakkında devlet ve özel okul öğretmenleri arasında bir farklılık ortaya çıkmıştır. Özel okul öğretmenleri üçüncü bölümün sonuçları ile örtüşecek şekilde, öğrenen özerkliğini sınıflarında desteklemek için bu tarz yöntem ve metodlara daha fazla yer verdiğini belirtmiştir. Devlet okullarında çalışan öğretmenler ise bu bağlamda özel okul öğretmenlerine göre daha negatif bir tutum sergilemiştir. Bu çalışma bir sormaca aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki çalışmada öğretmenlerin daha detaylı görüşleri alınmak üzere açık uçlu sorular içeren görüşmeler yapılarak ve bu konuda nasıl öğrencilerini desteklerini daha net gözlemlemek için ders içi gözlem sonuçları incelenerek bu çalışmanın sonuçları genişletilebilinir.
Özet (Çeviri)
Learner autonomy is a key concept which has been studied and discussed recently. In English language education this concept has been mentioned a lot and the number of research about autonomy has been increasing day by day. However, these studies mostly address adult learners. The number of the studies about autonomy in the primary schools, which are the base of the educational system, is minute amount. Nevertheless, the importance of promoting autonomy in the classrooms from primary level is an undeniable fact. The present study which aims to explore the perceptions and practices of primary school English language teachers has two parts. First of all, the perceptions of the teachers in accordance with their view of students' degree of autonomy have been identified. Then, their views about the practices to foster autonomy in the classroom and how much they apply them have been assessed. The study is quantitaitive and the data were gathered through a questionnaire which was developed through in depth analysis of current articles and literature review. There were 82 participants working at state or private primary schools. After the analysis of the data, it has been revealed that all participants are positive towards learner autonomy. In the third part of the questionnaire which is about teachers' perceptions on their students' autonomy level, the questions were divided into five headings. These headings were determining methods and techniques to use, self-study, determining classroom management issues, determining course objectives and materials to use. When the results are considered, significant differences have been found out under 'determining methods and techniques' and 'self-study' headings. Private school teachers have more positive perceptions towards the level of their students' autonomy when compared to those of the state school teachers. The fourth section items were categorised under the same five headings. Private school teachers, in line with the results in the third section, stated that they apply practices and methods to foster autonomy. The state school teachers were slightly less positive towards the issue compared to the private ones.