Çocukların sık tükettiği aromalı süt ürünlerinin süt dişi minesi üzerine etkilerinin in vitro incelenmesi
The effect of flavoured milk products which are frequently consumed by children on deciduous enamel; an in vitro study
  1. Tez No: 566058
  2. Yazar: ŞENGÜL MERVE ERBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak aromalı süt ürünlerinin tüketimindeki artış, bu gıda maddelerinin dişler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesini öncelikli hale getirmektedir. Çalışmamızda; ebeveynler tarafından tercih edilen, çocuklar tarafından sık tüketilen ve dolayısıyla Türkiye marketlerinde sıkça karşılaşılan aromalı süt ürünlerinin süt dişi minesi üzerine etkisinin in vitro değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada 108 adet çürüksüz insan süt azı dişi kullanıldı ve bu dişler bisküvili peynir, yoğurtlu çilekli içecek, çilekli milkshake, çilekli yoğurt, orman meyveli kefir, muzlu kefir, kola ve kontrol grubu olacak şekilde çalışma gruplarına randomize olarak ayırıldı. Günde 2 defa 5' er dakika olacak şekilde daldırma prosedürleri uygulandı, sonrasında numuneler yapay tükürükte bekletildi. Kontrol grubuna ait numuneler, herhangi bir işlem uygulanmadan sadece yapay tükürükte muhafaza edildi. Deneye 6 ay devam edildi. Başlangıç, 1., 3., 6. ayda mikrosertlik ve ağırlık ölçümleri yapıldı. Geri kalan dişlere ise deneyden önce ve sonra mikro-BT görüntüleme-analizi yapıldı. Elde edilen ağırlık ve sertlik verileri iki yönlü ANOVA ve Bonferroni Düzenlemesi yapılarak değerlendirildi. Mikro-BT analiz verileri Wilcoxon Testi ve Kruskal Wallis Testi ile incelendi. Bisküvili peynirin 1. ay, çilekli milkshakenin 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Nowadays, since the consumption of flavored milk products is increasing, it is necessary to investigate effects of these foods on teeth. The aim of this study is evaluate effect of flavoured milk products which are preferred by parents, commonly consumed by children, frequently encountered in Turkey markets. In the study, 108 healthy human deciduous molars were used. These teeth were randomized to groups as biscuit petite suisse yoghurt, strawberry yoghurt drink, strawberry milkshake, strawberry yogurt, forest fruit kefir, banana kefir, cola, control group. The specimens were submitted to five-minute tests twice a day, then samples were kept in artificial saliva. The samples of the control group were kept in artificial saliva without any treatment. The experiment was continued for 6 months. Microhardness and weight measurements were performed at baseline, 1st, 3rd, 6th months. Micro-CT imaging-analysis were performed on remaining teeth before and after experiment. The obtained weight and hardness data were evaluated by two-way ANOVA, Bonferroni Regulation. Micro-CT analysis data were analyzed by Wilcoxon Test, Kruskal Wallis Test.