Bazı mikrobiyolojik gübrelerin iki ekmeklik buğday çeşidinde verim ve verim komponentleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of some organic fertilizer effects on yield and yield components in two bread wheat varieties
  1. Tez No: 566079
  2. Yazar: MEHMET ANIL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma 2016 -2017 yetiştirme periyodunda Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliğinde yürütülmüştür. Ekmeklik iki buğday çeşidine (Ziyabey 98 ve Cumhuriyet 75) 3 farklı mikrobiyolojik gübrenin (Bactoboost, ERS Seed, Panoramix- W) 2 farklı dozu (etiket dozu ve iki katı dozları) incelenmiştir. Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Yöntemine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ana parsel olarak çeşit ve alt parseller olarak gübre çeşitleri ve dozları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Başak Boyu, Başak Verimi, Başakta Tane Sayısı, Başak Ağırlığı, Tüm Başakların Ağırlığı, Başak Sayısı, Tüm Bitkilerin Ağırlığı, Hektolitre, Bin Tane Ağırlığı, Bitki Boyu, Tane Verimi ve Başakta Başakçık Sayısı değerlerine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda en yüksek Başak boyunda (12,47 cm), başak verimi (3,73 gr), başakta tane sayısı (39 adet), başak ağırlığı (2,73 gr), tüm başakların ağırlığı (399,67 gr), başak sayısı (221,33 adet), tüm bitkilerin ağırlığı (632 gr), hektolitre (82 kg/100lt), bin dane ağırlığı (60,26), bitki boyu (89,45), tane verimi (731,08 gr) ve başakta başakçık sayısı (41,97 adet) olarak bulunmuştur. Sonuç olarak yapılan bu çalışmadan Aydın koşullarında Ziyabey Çeşidinde Bactoboost gübresinin ikinci dozunun verim değerlerine olumlu etkiler yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2016-2017 growing season in Aydın Adnan Menderes University research and aplication farm. Two bread wheat varieties (Ziyabey 98, Cumhuriyet 75), three different micobiological fertilizer (Bactoboost, ERS Seed, Panoramix- W), and their two different doses (label dose and its double) were investigated. Experimental design was randomized comple block design with Split split plot arrangement with three replication. Main plot were wheat varieties, sub plot were fertilizers, sub-sub plot were doses. Data for spike number, spike yield, number of kernels per spike, spike weight, weight of Total spikes per m2, number of spikes per m2, biomass weight, test weight, thousand kernel weight, plant height, grain yield, spikelet number per spike were obtained and analized. Data for spike number (12,47 cm), spike yield (3,73 cm), number of kernels per spike (39), spike weight (2,73 gr), weight of total spikes per m2 (399,67 gr), number of spikes per m2 (221,33), biomass weight (632 gr), test weight (82 kg), thousand kernel weight (60,26 gr), plant height (89,45 cm), grain yield (731,08 gr), spikelet number per spike (41,97). In conclusion in Aydın conditions Ziyabey bactoboost with double dose positively affected yield and its component traits