Kişisel ahlak felsefesi ve makyavelizmin vergi kaçırma tutumu üzerindeki etkileri
The effect of personal moral philosophy and machiavellian on tax evasion attitude
- Tez No: 566078
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Maliye, İşletme, Philosophy, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel ahlak felsefesinin (bireyin ahlaki tutumlarının) ve makyavelizm düzeylerinin vergi kaçırma tutumu üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaçla, Yalova ve İstanbul'da toplamda 205 vergi mükellefine Google Form uygulaması sayesinde internet üzerinden oluşturulan anket linki ve basılı olarak dağıtılan anket formu çeşitli sektörlerde ticari faaliyetlerini sürdüren vergi mükelleflerine doldurtulmuştur. Çalışmaya konu olan örneklemin seçilmesinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve vergi mükellefi olan ve ulaşılabilen her birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda, bireysel ahlak felsefesinin alt boyutu olan idealizm'in vergi kaçırma tutumunun iki alt boyutunu da negatif ve istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Yani idealizm düzeyi arttıkça, bireyin vergi kaçırma tutumu azalmakta ve vergi mükellefi vergiye karşı olumlu bir tutum sergilemektedir. Bireysel ahlak felsefesinin diğer alt boyutu olan rölativizm'in ise vergi kaçırma tutumunun her iki alt boyutu arasında da anlamlı bir ilişki bulanamamıştır. Buna ilave olarak makyavelizm idealizm ve vergi kaçırma tutumu arasındaki ilişkide ılımlaştırıcı etkiye sahiptir. Yani makyavelizm düzeyi arttıkça idealizmin bireysel ve vergi sisteminden kaynaklı vergi kaçırma tutumuna olan etkisi negatif yönde artmaktadır. Bir başka ifade ile makyavelizm düzeyi yüksek olan bireylerde idealizmin vergi kaçırma tutumu üzerindeki negatif etkisi makyavelizm düzeyi düşük olan bireylere göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of individual moral philosophy (Individual's moral attitudes) and machiavellian levels on tax evasion. In line with this aim, a survey link was created on the internet and also in printed form and these questionnaires were distributed to a total of 205 taxpayers in Yalova and Istanbul and these questionnaires were filled by taxpayers operating in various sectors. In choosing the sample to study in the study the method of convenience sampling was chosen and each taxpayer and accessible tax payer was included in the study. As a result of the study, it was concluded that idealism, which is the sub-dimension of individual moral philosophy, had negative and statistically significant effects on both sub-dimensions of tax evasion. In other words, as the idealism level increases, the tax evasion attitude of the individual decreases and the taxpayer shows a positive attitude towards tax. Relativism, the other sub-dimension of individual moral philosophy, could not find a significant relationship between both sub-dimensions of tax evasion. In addition, machiavelism has a moderating effect on the relationship between idealism and tax evasion. In other words, the effect of idealism on tax evasion stems from individual and tax system increases negatively as machiavelism level increases. In other words, the negative effect of idealism on tax evasion is higher in individuals with high machiavelism level than individuals with low machiavelism level.