Gençlerin spora katılım düzeylerine göre iletişim becerileriyle problem çözme yeteneklerinin incelenmesi
Investigation of communication skills and problem solving skills of young people according to sport participation levels
  1. Tez No: 566085
  2. Yazar: EDA BAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gençlerin spor katılım düzeylerine göre iletişim becerilerini ve problem çözme yeteneklerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya üniversitede öğrenim gören 18-30 yaş arası 742 (369 erkek 373 kadın) genç katıldı. Çalışmada gençlerin spora katılma durumlarını belirlemek amacıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (UFAÖ)'nın kısa formu kullanıldı. İletişim beceri düzeylerini belirlemek amacıyla, Fidan Korkut (1996) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ) ve problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla Hepenner ve Petersen (1982) tarafından oluşturulan, Türk kültürüne uyarlaması ise Şahin, Şahin ve Hepenner tarafından yapılan Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ) kullanıldı. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Parametrik testlerden ikili değişkenler için Independent T testi kullanılmıştır. Tanımlayıcı özelliklere ait istatistikler için standart sapma, ortalama ve varyans analizi kullanılmıştır. İkiden fazla değişkenler de ise One Way Anova testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Communication Skills and Problem Solving Skills of Young People According to Sport Participation Levels Aim: The purpose of the study is to examine communication skills and problem solving abilities of young people according to their level of sport participation. Material and Method: Young people aged between eighteen and thirty, 742 (369 male, 373 female) attended the study. In this study, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form was used to determine the participation of young people to sports. In order to determine the communication skill levels, the Communication Skills Assessment Scale (IBAS) developed by Fidan Korkut (1996) was used. Problem Solving Skills Scale, developed by Hepenner and Petersen (1982) and adapted to Turkish culture by Şahin, Şahin and Hepenner, was used to determine Problem Solving Skills Levels. The data obtained from the study were analyzed in SPSS 22.0 package program. Standard deviation, mean and variance analysis were used for the statistics of descriptive characteristics. According to normality homogeneity test, Independent T test was used for parametric variables. One Way Anova test was used for more than two variables. Correlation analysis was used to determine the relationship between the groups.