PdCo@K-OMS-2 tipi yeni nanokatalizörlerin hazırlanması, yapılarının aydınlatılması ve C-C eşleşme reaksiyonlarındaki katalitik etkinliklerinin araştırılması
Synthesis of PdCo@K-OMS-2 type new nanocatalysts, elucidation of their structures and investigation of their catalytic activity in C-C coupling reactions
- Tez No: 566104
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda, mangan oksit (K-OMS-2) katı destekli PdCo bimetalik nanoparçacıkları (Pd0,2Co0,8, Pd0,5Co0,5, Pd0,8Co0,2) klasik emdirme-indirgenme metodu kullanılarak hazırlanıp karakterize edilmiştir. PdXCo1-X@K-OMS-2 nanokümelerinin karakterizasyonu için ICP-MS (endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi), P-XRD (toz X-ışınları kırınımı), FT-IR (Fourier transform infrared spektroskopisi), XPS (X-ışını fotoelektron spektroskopisi), SEM (taramalı elektron mikroskopisi), EDX (enerji dağılımlı X-ışınları spektroskopisi) ve TEM (geçirimli elektron mikroskopisi) gibi ileri düzey analitik yöntemler kullanılmıştır. Hazırlanan Pd0,2Co0,8@K-OMS-2 nanoparçacıklarının ortalama parçacık boyutu dortalama= 5.8± 0,6 nm olarak ölçülmüştür. Pd0,2Co0,8@K-OMS-2 nanokatalizörü Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında test edilmiştir. Reaksiyonda çözücü olarak kaynama sıcaklığında su kullanılmış olup, yüksek katalitik etkinlik ve seçicilik (>%99) ile dönüşüm (>%98) sağlamıştır. Bunun yanı sıra, Pd0,2Co0,8@K-OMS-2 nano katalizörü Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında tekrar kullanılabilirlik testlerine tabii tutulmuş ve beş çevrim sayısı ile tekrar kullanılabilir ve ekonomik bir heterojen katalizör olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, manganese oxide (K-OMS-2) solid supported PdCo bimetallic nanoparticles (Pd0.2Co0.8, Pd0.5Co0.5, Pd0.8Co0.2) were prepared and characterized by using conventional impregnation-reduction method. Advanced analytical methods such as ICP-MS (Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometer), P-XRD (Powder X-ray Diffraction), FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), XPS (X-ray Photoelectron Spectroscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy), EDX (Energy Dispersive X-ray spectroscopy), and TEM (Transmission Electron Microscopy) were used for characterization of PdXCo1-X@K-OMS-2 nanoclusters. Average particle size of the Pd0.2Co0.8@K-OMS-2 nanoparticles were found as daverage=5.8± 0.6 nm. Pd0.2Co0.8@K-OMS-2 nanocatalyst was tested in Suzuki-Miyaura C-C coupling reactions. Water at boiling temperature was used as solvent in the reaction and high catalytic activity with high conversion (>98%) and selectivity (>99%) was obtained. Furthermore, recycling of Pd0.2Co0.8@K-OMS-2 nanocatalyst in Suzuki-Miyaura C-C coupling reactions was investigated and found that it can be recycled five times, indicating that it is an economic heterogeneous catalyst.