Emergency service patient tracking system
Acil servis hasta takip sistemi
  1. Tez No: 566119
  2. Yazar: HİLAL BUÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Acil servislerdeki metanın“insan hayatı ve sağlığı”söz konusu olması bu hizmet kurumlarını hassas bir yere taşımaktadır. Çok uzun bir süre, hastane acil servis sistemleri tek başına çalışan sistemler olarak kalmıştır. Bu sistemler ara sıra da olsa çağrı cihazlarına bağlanarak acil servis uyarılarını hemşirelere iletmişlerdir. 1990'ların başında acil servis raporlaması yapılması için istekler artmış, PC'ler risk yönetimi ve kalite geliştirme süreçleri desteklemek için daha çok kullanılmaya başlanmıştır. 1990'ların sonlarında kablosuz telefonlar çağrı cihazlarının yerini almaya başlamıştır. Bu telefonlarla sadece basit metin mesajı olarak değil, aynı zamanda konsultasyon görüşmesi de sağlandığından, acil servislerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise, bir sonraki adım olarak yer belirleme sistemleri ihtiyacı doğmuştur. Bu da, toplanan lokasyon bilgilerinin acil servislere entegrasyonunun sağlanması gerekliliğini ortaya çıkmıştır. Akıllı kentlerin oluşumunda merkezi takip mekanizmaları hızlı bilgi paylaşımı, hızlı önlem alma ve uzaktan müdahale etme olanakları sağlamaktadır. Bu çalışmamızda, gömülü sistemler desteğinde bir akıllı kentin hastane acil servislerinin merkezi olarak takip edilmesini sağlayacak ilaç, personel ve hasta takip sistemleri sunulmaktadır. Gerçekleştirilen pilot çalışmada, RFID (UHF, HF) ve iBeacon teknolojileri kullanılarak elde edilen veriler bir sunucuya aktarılarak değerlendirilmektedir. Acil durum bilgileri anlık olarak ilgili doktor, hemşire ve yetkilendirilmiş tüm yöneticilere ulaştırılmaktadır. Çalışmanın detaylı donanım ve yazılım tasarımı, yapılan deneyler, deney sonuçları ve deney sonuçlarından elde edilen başarım değerleri paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that the purpose of the hospital emergency services is“human life and health”brings these service institutions to a sensitive place. For a very long time, hospital emergency services remained standalone systems. These systems occasionally forwarded the emergency service warnings to the nurses with connecting to the pagers. In the early 1990s, requests for hospital emergency services reporting to be done has increased. Therefore, PCs are being used more for risk management and support quality improvement processes. In the late 1990s, wireless telephones began to replace pocket pagers. These phones are widely used in emergency services because they provided not only simple text messages but also consultation calls. Nowadays, location tracking systems have needed as the next step of improvement. This has resulted in the need of ensuring the integration of the collected location information into the emergency services. Central tracking mechanisms play a vital role in the formation of smart cities by providing fast information sharing, taking precautionary measures and remoting intervention. In our study, an embedded system based on the system that provides central tracking of drugs, personnel and patients inside the smart city emergency rooms is proposed. In the designed pilot system, information that is obtained by using RFID (UHF, HF) and iBeacon technologies is evaluated at a central server. The emergency room data is shared online with doctors, nurses and authorized personnel. Details of the hardware and software design, experimentations, results and values of the performance evaluation have been presented.