Limni Gölü'nde (Güllük lagünü-Muğla) bazı ekolojikparametrelerin belirlenmesi
Some ecology in Limni Lake (Güllük Lagoon-Muğla) determination of parameters
- Tez No: 566141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekolojik ve su ürünleri açısından önemli olan, derinliği 0,5-2,5 m arasında değişen, yaklaşık 2500 da' lık bir alanı kaplayan Güllük Lagünü, Ege Bölgesi'nde mevcut olan 8 lagünden biridir. Ege Bölgesi'nin verimli lagünlerinden biri olan Güllük Lagünü kapsamında yer alan Limni Gölü ise, yaklaşık 68 ha'lık bir alanı kapsamaktadır. Bu çalışma, Nisan 2018-Mart 2019 tarihleri arasında seçilen 7 istasyonda, Limni Gölü'nün su kalitesini ve gölü etkileyen olası ekolojik parametreleri belirlemek için yapılmıştır. Araştırma alanının tanıtılmasının yanı sıra, istasyonlardan alınan su örneklerinde bazı fiziko-kimyasal parametreler (Su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, doymuş oksijen, elektriksel iletkenlik, tuzluluk, nitrit azotu, nitrat azotu, amonyum azotu, orto-fosfat, toplam fosfor, askıda katı madde, BOİ5, bulanıklık, klorofil-a) analiz edilmiş ve geçmiş verilerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numuneleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde akredite olmuş Araştırma Laboratuarları Merkezi Su Analiz Laboratuarında analizleri yapılarak, su kalitesi yönünden değerlendirilmiştir. Yapılan bir yıllık çalışma sonucunda, özellikle yaz aylarında; turizm sezonuna, Güllük Limanı'ndan yapılan maden ihracatına, toprak havuzlarda yapılan kültür balıkçılığına bağlı olarak, bazı istasyonlarda su kalitesi ve çevresel anlamda kirlenmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Güllük Lagoon, which is important for ecological and aquaculture and covers an area of approximately 2500 da with a depth ranging from 0,5-2,5 m, is one of the 8 lagoons present in the Aegean Region. Limni Lake, which is one of efficiency lagoons of Aegean Region, covers an area of approximately 68 ha. This study was carried out to determine the water quality of Limni Lake and possible ecological parameters affecting the lake at 7 stations selected between April 2018 and March 2019. In addition to introducing the research area, some physicochemical parameters (Water temperature, pH, dissolved oxygen, saturated oxygen, electrical conductivity, salinity, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, ammonium nitrogen, ortho-phosphate, total phosphorus, suspended solids, turbidity, chlorophyll-a, bod (biological oxygen demand) were analyzed and compared with the older datas. Water samples taken from selected stations were analysed in the Water Analysis Laboratory of the accredited Research Laboratories of Muğla Sıtkı Koçman University and evaluated in terms of water quality. As a result of this study which continued one year, especially in summer period, some contaminations are inspected in terms of water quality and ecology which are related to vacational season, mine exportation from Güllük Port and aquaculture that is managed in soil pools.