UHF bandında RF dolaştırıcı tasarımı, üretimi ve ölçümleri
Design, production and measurements of an RF circulator in the UHF band
- Tez No: 566142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL ADIGÜZEL, DOÇ. DR. NAFİZ GÖKHAN ÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern teknolojilerin kullanıldığı farklı bilim ve mühendislik konularını içeren Radyo Frekansında (RF) çalışan parçacık hızlandırıcıları, yirminci yüzyılın bilim ve teknolojisinin en etkileyici ürünlerinden biridir. RF güç kaynakları ve bu güç kaynaklarından hedefe gönderilen gücün iletimini sağlayan RF iletim hatları, RF parçacık hızlandırıcıları için temel yapılardır. RF iletim hattı dalga kılavuzları, dolaştırıcı, RF çöp gibi RF bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bileşenlerden en önemli olanlardan biri de dolaştırıcılardır. Bu çalışmada, Boğaziçi Üniversitesi KAHVE Laboratuvarı'nda benzetimi, tasarımı ve üretimi gerçekleştirilen 800 MHz RF iletim hattı bileşenlerinin S-parametre ve güç ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca RF iletim hattı içerisinden geçen güç hakkında bilgi almak için ilmek tipi yönlü bağdaştırıcının benzetimi, tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir, bağdaştırıcının S-parametre ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency (RF) particle accelerators, constructed using a variety of science and engineering are amongst the most impressive products of science and technology of the twentieth century. RF power supply and RF transmission line are important structures for these accelerators. An RF transmission line consists of waveguides, circulators and RF dumps. In this study, S-parameter and power measurements of 800 MHz RF transmission line components, which have been simulated, designed and manufactured at the KAHVE laboratory of Boğaziçi University, are performed. In addition, in order to obtain information about the power passing through the RF transmission line, the simulation, design and production of a Loop-Type Directional Coupler have been carried out and S-parameters have been measured.