Trabzon ilinin turizm coğrafyası
The geography in Trabzon for tourism
- Tez No: 188729
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHEYLA ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Trabzon li, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır.4685 km²'lik bir alana sahip olan Trabzon, bu oranla ülke topraklarının %6'sınıkarşılamaktadır.Ekonomik ve kültürel açıdan çok küçülen, iletişim ve yardımseverliğin oldukçaarttığı bugünün dünyasında en çok rağbet gören olgu turizmdir. Bu bakımdan Trabzon,Doğu Karadeniz'in incisi kabul edilir. Güneşli gün sayısının az olması dışında, iklimelemanlarının turizmi teşvik edici olmasının yanı sıra, barındırdığı bitki topluluğu veçeşitliliği yöreyi cennetten bir köşe kılmaktadır.Temmuz ve ağustos aylarında düzenlenmekte olan yayla şenlikleri birçokinsanı bu alanlara çekmektedir. Ayrıca Uzungöl ve Sera Gölü gibi rekreaktif sahalar dasadece yöre halkı için değil ülke geneli için de önemli birer turizm merkezikonumundadırlar.Onlarca cami ve kilisenin bulunduğu ilde, en çok rağbet gören yapılar görselihtişamlarıyla manastırlardır. Kayaların oyulması ile inşa edilen Sumela ve Vazelonmanastırları, Maçka'nın en yükseğinde kurulu Kuştul Manastırı yöre halkı ve özellikleHıristiyan dinine mensup insanlar için farklı bir yere sahiptir.Dışarıdan bakıldığında havaalanı, limanı, üniversitesi ve diğer bazıkurumlarıyla Trabzon, geri kalmış bir yöre olarak gözükmemektedir. Fakat gözdenkaçan nokta, Doğu Karadeniz Bölümü lleri'nin merkez ilçeleriyle diğer ilçelerinarasındaki çok büyük gelişmişlik farkıdır. Şehir merkezi dışında yasayan kitlenin, sözdetarımla iştigal ettiği kabul edilmekle birlikte, hatırı sayılır bir tarımsal üretimin bölgedeyapılamadığı çok açık bir gerçektir.Turizm faaliyetinin bu gibi nedenlerden dolayı hızla geliştiği Trabzon li veçevresinde, bu faaliyetin daim olması için gerekli önlemlerin alınması ve rekreaktifsahaların geliştirilmesi, çalışmalar kapsamında ön plana alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Trabzon is placed in the eastern part of Black Sea Region in Turkey. It?s 4685km2, in this rate it covers %6 of Turkey.Today?s world is getting smaller in the points of culture and economy and alsocommunication and hospitality are increasing day by day. And in this world, tourism isthe most respected fact. Trabzon is accepted as the pearl of the eastern part of BlackSea. Except from the fewness of the number of sunny days, its climate elements activatethe tourism. Hawing a wide plant variety makes that region like a place of paradise.Plateau festivals that are organized in July and August attract most people tothose areas. In addition to this, the recreactive grounds like Uzungöl and Sera Lake areboth important geographical tourism centres, not only for the residents of this area butalso for the whole country.There are many mosques and churches in the city, the most popular buildingsare the monasteries with their sightseeing features. Sumela and Vazelon monasterieswhich were built by coving rocks, Kuştul Monastery which was built to peak of Maçkahave a special place for the residents of Trabzon and for Christians.If you consider Trabzon from a foreign point of view, because of its airport,port, university and with other institutions, it seems as a developed place. However,there is something we don?t pay attention that there is a great progression differencebetween the central towns and the other towns of the Black Sea Region. People wholive out of the city centres are thought to earn their life by agriculture, but it is obviousthat agricultural production doesn?t have an important part in the life of Trabzon?speople.To keep the development of tourism in progress in Trabzon, certain cautionsshould be taken and recreation grounds should be developed.