Development of nanofiber based active packaging material by electrospinning technique and food validation
Elektroeğirme yöntemi ile nanolif bazlı aktif ambalaj malzemesi geliştirilmesi ve gıda validasyonu
- Tez No: 566148
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, elektroeğirme ile galik asitin hidroksipropil metilselüloz (HPMC) ve baklagil unu (mercimek ve bezelye) bazlı nanoliflerin içine enkapsüle etmek ve nanoliflerin aktif paketleme malzemesi olarak kullanılabirliğini incelemektir. İlk olarak, HPMC bazlı homojen nanolifler üretilmiştir ve çözeltilerin konsantrasyonlarını arttıkça, nanoliflerin morfolojisinin boncuklu yapıdan homojen yapıya değiştiği gözlenmiştir. Optimum HPMC konsantrasyonunun seçilerek, galik asit HPMC bazlı nanoliflere elektroeğirme ile başarılı bir şekilde kapsüllenmiş ve gallik asidin antioksidan aktivitesi nanoliflerde korunmuştur. Galik asit yüklü HPMC nanolifler ceviz ambalajlamak için aktif ambalaj malzemesi olarak kullanıldığında, depolama sırasında cevizin oksidasyonunu azaltmıştır. Daha sonra, gallik asit mercimek unu / polietilen oksit (PEO) nanoliflere enkapsüle edilmiştir. Mercimek proteinlerinin çözünürlüğünü arttırmak için, çözeltilerin pH'ı 1 ve 10'a ayarlanmıştır. Alkali nanoliflerin, elektroeğirmeden sonra homojen yapı ve antioksidan aktivite gösterdiği belirtilmiştir. Bu nedenle, ceviz ambalajlamak için alkali nanolifler kullanılmış ve aktif ambalajlar cevizlerin oksidasyona karşı stabilite sağlamıştır. Gallik asidin nanoliflere enkapsüle olduğunu kanıtlamak için, gallik asit kapsüllenmiş nanoliflerin fiziksel ve termal özellikleri Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), termal gravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) analizleriyle incelenmiştir. Son olarak, ışığa duyarlı yiyeceklerin ambalajlanması için Poly (laktik asit) (PLA) ve soya proteini / HPMC'den oluşan iki tabakalı nanofiber tabakalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to encapsulate gallic acid in Hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) and legume flours (lentil and pea) based nanofiber by electrospinning and to examine the usage of nanofibers as active packaging materials. Firstly, HPMC based homogenous nanofibers were fabricated and it was observed that the morphology of the fibers changed from the beaded structure to the uniform fiber structure by increasing the concentrations of the solutions. By choosing optimum HPMC concentration, gallic acid was encapsulated successfully in HPMC based nanofibers by electrospinning and the antioxidant activity of gallic acid were preserved in the nanofibers. When gallic acid loaded HPMC nanofiber was used as active package material to pack walnut, it reduced the oxidation of walnut during storage. Then, gallic acid was encapsulated into lentil flour/polyethylene oxide (PEO) nanofibers. To promote the solubility of lentil proteins, pH of solutions was adjusted to pH 1 and pH 10. It should be noted that alkaline nanofibers showed homogenous structure and antioxidant activity after electrospinning. Therefore, alkaline nanofibers were used to pack walnuts and active packages provided stability to walnuts against oxidation. Moreover, gallic acid was also incorporated into pea flour nanofiber successfully. To prove incorporation of gallic acid into nanofibers, physical and thermal properties of gallic acid encapsulated nanofibers were examined by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), thermal gravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimeter (DSC) analyses. Finally, bilayer nanofiber sheets composed of Poly (lactic acid) (PLA) and soy protein/HPMC were produced to be suggested to pack of light sensitive foods.