Tıp fakültesi öğrencilerinin normal doğum ve sezaryen doğum hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Investigation of medical school students views on normal and cesarean birth
- Tez No: 566153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, tıp fakültesi öğrencilerinin normal doğum ve sezaryen doğum hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. 14 Mayıs – 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler araştırmamızın evrenini oluştururken, ankete katılan 117 birinci sınıf, 75 ikinci sınıf, 69 dördüncü sınıf, 56 beşinci sınıf, 63 altıncı sınıf (intörn) öğrencisi çalışma örneklemine dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 26 sorudan meydana gelen anket formu kullanılmıştır. Kullanılan anket formu sosyodemografik özellikler ve doğum şekli tercihleri ile ilgili iki bölümden oluşmaktadır. Öğrencilerin %35'nin erkek ve %65'nin kadın olduğu görülmüştür. Öğrencilerin %50.3'ü kadın doğum ile ilgili ders almış olup, %49.7'si ise kadın doğum stajı yaptığını belirtmiştir. Öğrencilerin %93.4'ü ilk gebelikteki doğum şekli tercihi olarak normal doğumu tercih etmiş olup, sınıflar arasında normal doğum tercihi açısından istatistiksel bir fark bulunmamıştır (p>0.005).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the views of medical students about normal and cesarean delivery. Between 14 may -21 may 2019, 117 first grade , 76 second grade, 69 firth grade , 56 fifth grade ,63 intern student at faculty of medical in Ankara Yıldırım Beyazıt University were taken into the sample. In the study, a questionnaire consisting of 26 questions was used as a data collection tool. The questionnaire used consists of two parts related to sociodemographic characteristics and type of birth preferences. 35% of the students were male and 65% were female. 50.3% of the students took courses on obstetrics and 49.7% stated that they had internship in obstetrics and gynecology. 93.4% of the students preferred normal birth as the first type of birth preference and there was no statistical difference between the classes in terms of normal birth preference (p>0.005).