Genç yetişkin bireylerin doğum korkusunun incelenmesi
The examination of birth fear of young adultd
  1. Tez No: 700195
  2. Yazar: FERHAN GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA İLDAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genç yetişkin bireylerin gebelik öncesi doğum korkusunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın tipi kesitsel ve tanımlayıcıdır.. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 1008 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan Bireysel Tanıtım Formu ile Uçar ve Taşhan (2018) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılmış Gebelik Öncesi Doğum Korkusu ölçeği kullanılmıştır. Veriler, öğrenci Whatsapp gruplarında Google forms online anketlerin paylaşımıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15 istatistik programı kullanılarak sayı, yüzde ve t test değerleri incelenmiştir. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 20,6±1,7 olup %90,9'u kadındır. Öğrencilerin gebelik öncesi doğum korkusu ölçek puan ortalaması 39,47±10,62 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the fear of childbirth before pregnancy in young adult individuals. Materials and Methods: The research design is cross-sectional and descriptive. The sample of the research consisted of 1008 students studying at Manisa Celal Bayar University Faculty of Health Sciences, Faculty of Medicine and Vocational School of Health Services in the 2020-2021 academic year and accepted to participate in the research. The Individual Introduction Form prepared by the researchers and the Pre-Pregnancy Fear of Birth Scale validated and reliable in Turkish by Uçar and Taşhan (2018) were used as data collection tools. The data were collected by sharing Google forms online questionnaires in student Whatsapp groups. In the analysis of the data, number, percentage and t test values were examined by using SPSS 15 statistical program. Results: The mean age of the students was 20.6±1.7, and 90.9% of them were women. The students' the pre-pregnancy fear of birth scale mean score was found to be 39.47±10.62.