Çevreyi koruma amaçlı yükümlülüklerin firmaların üretim maliyetine etkisi
The effects of environmental protection obligation on production cost of companies
  1. Tez No: 566166
  2. Yazar: İLKE HİLKAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çevre Mühendisliği, Economics, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı etkileşim içinde bulundukları ortamdır. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve kalitesinin arttırılması çevresel sorunlarla mücadeleyi gerektirir. Çevre sorunlarının ortadan kaldırılmasının maliyeti vardır. Bu maliyet topluma yönelik olduğu gibi, mal veya hizmet üreten işletmeler de bir maliyete katlanmaktadır. Firmalar gönüllü olarak bu maliyete katlanabildiği gibi, son yıllarda Türkiye'de gelişen çevre mevzuatının öngördüğü yükümlülükler de bir maliyete yol açmaktadır. Mevzuat açısından kamuoyuna ve devletin ilgili makamlarına çevresel üretim raporlarının sunulması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada üç farklı sektörde üretim yapan firmaların faaliyet alanı itibariyle mevzuatın öngördüğü yükümlülüklerin karşılanması ve çevre kirliliğinin giderilmesi için katladığı maliyetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environment is the surrounding which people and other living things maintain relationships and interact in their lifetime. Preventing environmental pollution and increasing its quality requires a fight against envionmental problems. There is a cost involved in preventing these problems. This cost is shared by the society and the companies that produce goods and services. Although the companies may volunteer to bear these costs, obligations stipulated in developing enviromental legislation in Turkey is also giving rise to cost. In terms of legislation, it has become obligatory to submit envvironmental production reports to public and relevent authorities of the state. In this study cost of firms producing in three different sectors to meet requirements of the legislation and to eliminate environmental pollution have been examined.