Bor işletmelerinde kullanılan makina ve ekipmanların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında incelenmesi
Investigation of machinery and equipment utilized in boron mining operations in the contex of occupational health and safety
  1. Tez No: 566165
  2. Yazar: HASBİ ATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARAN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada ve ülkemizde madencilik sektörü teknolojik ilerlemelerle birlikte sürekli olarak gelişmektedir. Sürekli olarak gelişen teknoloji ile birlikte madencilik sektöründe kullanılan makine ve ekipmanlar da değişmektedir. Teknolojideki değişimin üretime doğrudan yansıdığı bu sektörün içerisinde barındırdığı riskler nedeniyle iş kazalarının ve meslek hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Madencilik sektöründe yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği konusu üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Bu çalışma çok tehlikeli sınıfta yer alan bir maden işletmesinde yapılmıştır. Bu çalışmada seçilen iş yerinde kullanılan makina ve iş ekipmanları çalışanların sağlık ve güvenlikleri açısından değerlendirilmiştir. Yapılan risk değerlendirmesinde L Tipi Matris Risk Değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda seçilen maden işletmesinde yer alan açık ocak işletmesi, kırma-eleme, öğütme ve paketleme safhaları üzerinde durulmuştur. Bu safhalarda kullanılan iş ekipmanları nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler ve alınacak önlemler kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma ile iş ekipmanlarının kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler belirlenmiş ve önleyici tedbirler üzerinde durulmuştur. Yapılacak bu gibi çalışmalar ülkemizde gelişmekte olan madencilik sektöründe, iş sağlığı ve güvenliğinin gelişmesi ve ortaya çıkabilecek kazaların önlenmesi açısından faydalı olacaktır. Ayrıca gelecekteki çalışmaların farklı yöntemlerle yapılması, bu çalışmalara çalışanların katılması ve ortaya çıkacak risk değerlendirmelerinin karşılaştırılması; iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini belirlemede ilgililere faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mining sector is developing continuously in parallel with technological developments in the world and our country. The machineries and equipment used in the mining sector are changing along with constantly developing technology. The risk of occupational accidents and occupational diseases is quite high due to risks that inherent in this sector, where the change in technology is directly reflected in production. Because of rapid technological developments in the mining sector, it is necessary to focus on occupational health and safety. This study was carried out in a mine operation which class is very dangerous. In this study, the machines and work equipments used in the selected workplace are evaluated in terms of the health and safety of the employees. L Type Matrix Risk Assessment method is used in this risk assessment. In this context, phases of open pit operation, crushing-screening and grinding and packaging are emphasized in the selected mining operation. Risks and measures to be taken due to the work equipment that is used in these phases are evaluated comprehensively. Risks that may arise due to the use of work equipment and the preventive measures have been determined in this study. Such studies will be useful in the development of occupational health and safety in the developing mining sector in our country and prevention of accidents that may occur. In addition, future studies will be carried out in different ways, the participation of employees in these studies and comparison of the risk assessments will be useful to relevant people in determining the occupational health and safety measures.