Sosyal yardım başvurusunda bulunan bireylerin psikolojik belirti düzeyleri ve sosyal destek algısı
Psychological symptom levels and social support perception of i̇ndividuals applied for social assistance
  1. Tez No: 566181
  2. Yazar: TUĞBA TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞA BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sosyal yardım başvurusunda bulunan bireylerin psikolojik belirti düzeyleri ve sosyal destek algılarının incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma deseninde tasarlanmış olup tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya'nın Beyşehir ilçesinde ikamet eden ve 2018 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) sosyal yardım alan 4259 hane oluşturmaktadır. 369 hane araştırma kapsamında örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma verileri anketler aracılığıyla sosyal yardım müracaatında bulunan bireylerden yüz yüze, anlık ve yazılı olarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 20.0 kullanılmış olup frekans analizleri,“t testi”,“anova testi”ve korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; KSE toplam puanı ve anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon alt boyut puanları kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. 42 yaş ve altındaki bireylerin KSE toplam puanı ve anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, hostilite belirti düzeyleri daha yüksektir. KSE toplam puanı ve anksiyete, olumsuz benlik, hostilite alt boyut puanlarının evli olan bireylerde daha yüksek olduğu görülmüştür. Evde toplam 4 kişi ve üzerinde birey ile yaşayanların depresyon belirti düzeyi ve öte yandan algıladıkları toplam sosyal destek, aile, arkadaş, özel biri kaynaklı sosyal destek düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Eğitim seviyesi düştükçe psikolojik belirti düzeyi ve algılanan aile, arkadaş, özel biri desteği ve toplam destek de düşmektedir. Gelir getirici bir işi olmayan bireylerin toplam psikolojik belirti, anksiyete, depresyon ve somatizasyon belirti düzeyleri, gelir getirici bir işi olanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the psychological symptom levels and perceptions of social support of individuals applying for social assistance. The research was designed in quantitative research design and relational survey model was used. The population of the study consists of 4259 households living in Beyşehir district of Konya and receiving social assistance from the Social Assistance and Solidarity Foundation (SYDV) in 2018. 369 households were included in the sample. Research data were collected face to face, instant and in writing from individuals applying for social assistance through questionnaires. In order to collect data, a questionnaire developed by the researcher and the Brief Symptom Inventory (BSI) and the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSAS) were used. SPSS 20.0 was used for statistical analysis of the data, frequency analysis, analiz t test“, ova anova test”and correlation analysis were performed. According to the findings; BSI total score and anxiety, depression, negative self, somatization subscale scores were higher in females than males. The total score of BSI and anxiety, depression, negative self, hostility symptom levels were higher in individuals aged 42 and under. CSE total score and anxiety, negative self and hostility subscale scores were higher in married individuals. Depression symptom level of the people living at home with 4 people or more was higher and the level of social support, family, friends, special someone perceived social support level was higher on the other hand. As the level of education decreases, the level of psychological symptoms and perceived family, friends, special someone support and total support decrease. Total psychological symptom, anxiety, depression and somatization symptom levels of individuals who do not have an income generating job are higher than those who have an income generating job.