İşletmelerde bireysel kullanılan office uygulamalarının,eklenti teknolojisi ve web servisleri ile kurumsallaştırılması
Enterprise use of individual office applications via add-in technologies and web services
- Tez No: 566210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Organizasyonlar, kişisel bilgilerinin yönetildiği Office yazılımının yanı sıra değerlerini üst düzeye çıkarabilecek yazılımları da kullanabilmek için faaliyet göstermektedirler. Kurumların, iş akışını doğru yönetebilmeleri için çevreyle de sağlıklı bir iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Bu iletişimi en verimli ve etkili şekilde sağlamanın yolu ise kurumsal yazılımlardır. Crm, Erp, Mrp gibi uygulamalar organizasyonların kullandıkları bu yazılımlar arasındadır. Daha kullanıcı odaklı olmak için Microsoft, işletmelerin son kullanıcılarının aşina oldukları uygulamalara eklentiler sunarak kurumsal yazılımları da kullanmalarını sağlamış ve son kullanıcılar için daha faydalı ve kaliteli iş performansı sağladıklarını fark etmişlerdir. Kuruluşlar,hedeflerine de en etkili ve kolay yoldan ulaşmak için karmaşık ve uzun süren işlemler yerine daha tanıdık ve etkileşimli bir arayüz ile işlemlerini gerçekleştirme durumuna yönelirler.Bu durumda, tüm kurumsal işlemleri kişisel bilgilerin yönetildiği Outlook gibi bir uygulamadan gerçekleştirme yeteneği, kullanıcıların işlerini istedikleri zaman daha hızlı ve daha verimli bir performansla organize etmelerini sağlayacaktır. Yapılan çalışmada geliştirilen bir uygulama yazılımı ile bir CRM yazılımının addinlerle başarılı bir şekilde iletişim sağladığı ve uygun bir yapı kurularak sadece Outlook gibi bireysel bir yazılımın CRM verilerini de yönetebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Add-in yapısının kullanım kolaylığı ve alışkın olunan arayüzü sayesinde kurumlarda verimliliği ve hızlı iş akışını sağlayabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the Office software where personal information is managed, organizations are also able to use software that can maximize their value.In order to manage workflow correctly, institutions should have a healthy communication with the environment.The way to provide this communication in the most appropriate and effective way is corporate software.Applications such as Crm, Erp, Mrp are the most known software among the organizations. In order to be more user-oriented, Microsoft have made it possible for end-users to use enterprise software by providing add-ons to the applications they are familiar with and have realized that they provide more useful and quality business performance for end users. In order to achieve their goals in the most effective and easy way,organizations move towards a more familiar and interactive interface rather than complex and long-term transactions.In this case, the ability to perform all corporate operations from an application such as Outlook, where personal information is managed,will allow users to organize their jobs with a faster and more efficient performance as they wish at any time. In this study, it is tried to show that a CRM software with an application software developed successfully communicates with add-ins and that an individual software such as Outlook can manage CRM data by establishing a suitable structure.It has been concluded that the add-in structure can provide efficiency and fast workflow in organizations thanks to ease of use and familiar interface.