The crossover of work engagement: Understanding leader related dynamics
Çalışmaya tutkunluğun geçişi: lidere bağlı değişkenlerin rolünü anlayabilmek
  1. Tez No: 566209
  2. Yazar: EZGİ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmanın amacı, çalışmaya tutkunluğun liderden çalışana geçişini sağlayan mekanizmaları anlamaktır. Liderin çalışmaya tutkunluğunun lider davranışlarına, bu davranışların çalışanın tutkunluğuna ve bu tutkunluğun da çalışanın performansına, işten ayrılma niyetine, iş tatminine ve öznel iyi oluş haline katkı yapması beklenmektedir. Buna ek olarak, lidere (ör: pozitif/negatif duygulanım) ve çalışana (ör: pozitif/negatif duygulanım ve işteki sorumluluk) bağlı değişkenlerin düzenleyici rolü de bu araştırmayla test edilmiştir. Çalışmaya tutkun lider davranışlarını ve farklılaştırıcı rolleri daha iyi anlayabilmek amacıyla nitel çalışmalar yürütülmüş ve bu çalışmalardan elde edilen verilerle çalışmaya tutkun lider davranışları ölçeği oluşturulmuştur. Ölçeğin güvenirliği ve geçerliği, 129 çalışanın yer aldığı bir çalışmayla test edilmiştir. Sonuçlar ölçeğin geçerli olduğunu ve güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermiş ve ufak düzenlemeler sonunda oluşturulan ölçek ana çalışmada kullanılmıştır. Araştırma modeli aynı katılımcılardan iki kez veri toplanarak test edilmiştir. İlk veri toplama döneminde 178'i çalışan, 25'i lider toplam 203 çalışan; ikinci çalışmada ise 42 çalışanın elenmesiyle toplam 161 katılımcı yer almıştır. Veriler üç ay arayla toplanmış ve çalışmaya tutkunluğun liderden çalışana doğrudan geçişi desteklenmiştir. Bunun yanında çalışmaya tutkun lider davranışları, liderin ve çalışanın çalışmaya tutkunluğu arasında aracı bir rol oynamamıştır. Çalışmaya tutkun lider davranışları, hem çalışanın çalışmaya tutkunluğunu hem de çalışana bağlı sonuç değişkenlerini yordadığı için önemli görünmektedir. Çalışmaya tutkun lider davranışları, çalışanın çalışmaya tutkunluğunun aracı etkisiyle sonuç değişkenlerine de bağlanmıştır. İlk veri toplama dönemi, bu aracı etkiyi çalışanın negatif duygulanımının etkilediğini gösterse de bu, ikinci veri toplama döneminde gözlemlenmemiştir. Sonuçlar ve kısıtlar makale sonunda tartışılmış ve ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to understand the dynamics in the crossover of work engagement from leaders to subordinates. For this, the role leaders' engagement on engaged leaders' behaviors, these behaviors on subordinates' engagement and subordinates' performance, turnover intentions, satisfaction and well-being were tested. Also, the moderating role of leader (i.e., positive/negative affectivity) and subordinate (i.e., responsibility) related dynamics was investigated. After the qualitative studies to form the engaged leader behaviors, a validation study with 129 working participants was conducted. After minor revisions, the scale was used to test the proposed model in the main study. Same participants were given same scales with three-month interval in time 1 and time 2. In the time 1, 178 subordinates and 25 their leaders were included; while in the second, 42 subordinates were eliminated from the analysis. The results supported the direct crossover from leaders' to subordinates' work engagement. The indirect path via engaged leaders' behaviors was not supported. Engaged leaders' behaviors were shown to be related to the subordinates' work engagement directly and individual and organizational outcomes, indirectly. A direct link was also drawn from engaged leaders' behaviors to contextual performance. Also, the moderating role of subordinates' negative affectivity on this relationship was supported in the first study, but not in the second one. The moderating effects of subordinate responsibility and leader positive and negative affectivity were not significant in any of the two studies. The results and limitations of the current study were discussed, and some suggestions were presented.