Kentsel dönüşüm uygulamaları: Ankara mamak Yatıkmusluk örneği
Urban transformation applications: A case study on Ankara Mamak Yatikmusluk
- Tez No: 566232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Çarpık ve yoğun yapılaşmış, yıpranmış ve bakımsız kalmış, afetlere ve kentsel risklere duyarlı, altyapı gereksinmelerinin ihtiyacı karşılayamayan, yasal ya da imara aykırı yerlerdeki mülkiyetin; yeni imar planı verilerine uygun olarak düzenlenmesi kapsamında kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Ülkemizde 1980 sonrasında büyük ölçekli konut projeleri neticesinde, kentlerin gereksiz yayılmasına, kültürel, doğal ve tarihi zenginliklerin tahribine, ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik ilkesine karşı, kamu kaynaklarının verimsiz kullanımına ve aynı zamanda israfına yol açmıştır. Bu çalışmada Ankara Yatıkmusluk Kentsel Dönüşüm Projesi'nde, yatay mülkiyetten düşey mülkiyete geçiş, imar planı çalışmaları, hak sahipleriyle uzlaşma süreci, gecekondu yıkım süreci, kamulaştırma işlemleri, inşaat aşaması, hak sahiplerine dağıtım aşamalarının gerçekleşme süreçleri ortaya konulmuş ve anket çalışmaları yapılarak memnuniyet ve mağduriyet analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket çalışmasında hak sahiplerinin memnuniyet ve mağduriyet durumları; demografik özelliklere, sosyo ekonomik özelliklere ve mekânsal geçmiş özelliğine göre değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarına göre hak sahiplerinin genel olarak mağdur oldukları, ancak söz konusu kentsel dönüşüm uygulamasından memnun olma oranlarının da oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration works are being carried out within the scope of the arrangement in accordance wirth the new zoning plan datas which are ownership of distorted and densely structured, worn and neglected, vulnerable to disasters and urban risks, infrastructure needs can not meet the needs, legal or illegal zoning property places. As a result of large-scale housing projects in the country after 1980, it has caused unnecessary spread of cities, the destruction of cultural, natural and historical riches, inefficient use of public resources and wastage at the same time against the principle of economic, social and environmental sustainability. In the Ankara Yatıkmusluk Urban Transformation Project, the transition from horizontal ownership to vertical ownership, economic gains of administrations, project implementation process, zoning plan studies, reconciliation process with rights holders, slum demolition process, expropriation processes, construction phase, distribution of rights to the right holders and satisfaction and victimization analyzes were conducted by surveys. In the survey, satisfaction and victimization status of the right holders; demographic characteristics, socio-economic characteristics and spatial history. According to the results of the survey, it was determined that the beneficiaries were generally victims, but their satisfaction with the urban transformation in Mamak Yatıkmusluk was high.