Theodor Nöldeke'nin Kur'ân'a yaklaşımı 'Geschichte des Qorâns' örneği
Theodor Nöldeke's approach to the Qur'an 'Geschichte des Qorâns' example
- Tez No: 566231
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Geschichte des Qorâns, Theodor Nöldeke'nin Kur'ân tarihi hakkında kaleme aldığı ve yaklaşık bir yüzyıla yaklaşan bir zaman içerisinde Friedrich Schwally, Gotthelf Bergsträßer ve Otto Pretzl'in da katkılarıyla tamamlanan bir kitaptır. Nöldeke'nin Kur'ân'a yaklaşımını ele aldığımız bu çalışmamız başta giriş olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Nöldeke ve kitabın tamamlanmasına katkıda bulunan Friedrich Schwally, Gotthelf Bergsträßer ve Otto Pretzl'in hayatlarını ve eserlerini incelemeye çalıştık. İkinci bölümde Nöldeke'nin Kur'ân'ın kaynağı ve kronolojik tertibi konularına yaklaşımlarını ele aldık. Üçüncü bölümde Kur'ân'ın mushaflaşma süreci hakkındaki yaklaşımları üzerinde durduk. Dördüncü bölümde ise resmü'l-mushaf ve kırâatler konusundaki yaklaşımlarını ortaya koy-maya çalıştık. Gerek her bölümün sonunda ve gerekse kitapta ele alınan bazı konuların sonun-da değerlendirmelerde bulunduk. Çalışmamızın ek kısmında ise Nöldeke'nin makale ve de-ğerlendirme yazıları türünden çalışmalarını bir liste halinde sunduk ve Geschichte des Qorâns'da referans olarak gösterilen bazı Kur'ân fragmanlarına yer verdik.
Özet (Çeviri)
Geschichte des Qorâns is a book which was written by Theodor Nöldeke about the history of the Qur'an and was completed after nearly a century with the contributions of Friedrich Schwally, Gotthelf Bergsträßer and Otto Pretzl. This study, in which Nöldeke's approach to the Qur'an is discussed, consists of four sections. In the first chapter, we studied the life and the works of Nöldeke and also the life and the works of Friedrich Schwally, Gotthelf Bergsträßer and Otto Pretzl who contributed to the completion of the book. In the second chapter, we discussed the approaches of Nöldeke to the source and chronological order of the Qur'an. In the third chapter, we gave the approaches about the process of gathering the Qur'an. In the fourth chapter, we discussed the approaches to the official Qur'an and the qırâat. We have included some assessments at the end of each chapter and after some subjects. In the supplementary part of our study, we presented a list of Nöldeke's articles and review articles, and included some of the Qur'an fragments which were cited as references in Geschichte des Qorâns.