Effect of visual stimuli with fearful emotional cue on population receptive field estimates
Korku duygusu içeren görsel uyaranların popülasyon alıcı alan tahminleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 566233
  2. Yazar: CEMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Önceki çalışmalar, uyaran içeriğinin popülasyon alıcı alan (pAA) tahmin yöntemi sonuçlarına etki edebileceğini göstermiştir [1, 2, 3]. Ayrıca, duygu, insanlarda BOLD aktivitesini arttırarak görsel işlemlemeyi düzenleyebilir [4, 5]. Bütün bunlar ele alındığında, duygusal içerikli uyaranlar pAA parametrelerinde değişikliğe yol açabilir. Duygunun görsel işlemleme üzerindeki etkisini daha detaylı araştırmak için, Dumoulin ve Wandell tarafından 2008'deki makalelerinde açıklanmış pAA tahmin yöntemini, içerisinde görseller yerleştirilmiş, eş zamanlı pasta dilimi ve halka uyaran ile kullandık [6]. Sonuçlarımız, uyaran içeriğinin pAA tahminlerine hV4 ve V3A bölgelerinin yanı sıra daha ilksel bölgeler olan V1, V2 ve V3'te de etki edebildiğini gösterdi. Ayrıca, uyarandaki duygu içeriğinin büyük pAA boyutu ile pAA merkezinde daha dışsal alanlara kaymaya yol açabildiği bulduk. Daha büyük pAA ile pAA merkezindeki kaymanın, görsel işlemleme üzerinde duygunun düzenleyici işlevinin bir sonucu olduğunu öne sürüyoruz.
Özet (Çeviri)
Previous studies showed that the content of stimulus might affect the results of population receptive field (pRF) estimation method [1, 2, 3]. In addition, emotion might modulate visual processing in humans by increasing BOLD activity [4, 5]. Taken together, the stimulus with emotional cue might affect the pRF parameters. To investigate the effect of emotion on visual processing, we used the population receptive field (pRF) method [6], with simultaneous wedge and ring stimuli rendered with scrambled, neutral or emotional images. Results showed that the pRF estimations were affected by the stimulus content in visual areas hV4 and V3A, as well as lower retinotopic regions: V1, V2 and V3. Moreover, we showed the emotional content of stimulus might lead to the increased pRF sizes as well as a shift in pRF centers toward the eccentric side. We argue that the increased pRF size and the pRF shift might be a result of emotional modulation of visual processing.