Abbas Kiyarüstemi, Michael haneke ve Onur Ünlü sinemasında intihar kavramı
The concept of suicide in the cinema of Abbas Kiyarustemi, Michael Haneke and Onur Ünlü
- Tez No: 660508
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Basit anlamı ile insanın kendi iradesi ile kendi yaşamına son vermesi şeklinde açıklanan intihar, yalnızca psikolojik ve bireysel bir olgu değil aynı zamanda toplumsal bir olgudur. Kavramı anlamak ve açıklamak için intihar davranışı sosyolojiden psikolojiye, antropolojiden biyolojiye kadar farklı disiplinler tarafından değerlendirilmiş ve farklı şekillerde incelenmiştir. Bu nedenle de kavram üzerine farklı pek çok kuram geliştirilmiştir. Sinema, hem yönetmenin hem de toplum ve kültürün bir dışavurumudur. Yönetmen, kendi biçemi ile filmi yaratır. Film, teknik olarak birbirinden bağımsız pek çok hareketli görüntüden oluşur ve her bir görüntü birbiriyle ilişki içine girerek karmaşık bir anlatı yapısı oluşturur. Her filmin kendine özgü bir dili ve anlatı yapısı vardır. Filmin dilini anlamak, ancak onu çözümlemek ile mümkündür. Çalışmanın amacı, popüler bir iletişim aracı olan sinemada üç farklı yönetmenin filmleri üzerinden intihar kavramının ele alınış biçimini, intihara yönelik tutum ve bakış açılarını, sinema filmlerinin özellikleriyle birlikte incelemektir. Özellikle üç ayrı yönetmen ve bu yönetmenlerin intihar temalı filmlerinin tercih edilmesinin sebebi intihar kavramına yönelik görüşlere, hangi yönetmenin hangi imge ve biçemler ile göndermede bulunduğunu ortaya koymaktır. Bugüne dek sinema alanında ve intihar kavramı üzerinde ayrı ayrı pek çok çalışma yapılmış, bu çalışmaların bir kısmı intiharın filmlerde yer alış biçimleri incelenmiş, ancak intiharın sinema filmlerindeki yansımasıyla ilgili yürütülen çalışmalarda intihar davranışının altında yatan etmenler göz ardı edilmiştir. Bu çalışmada, ilgili filmdeki intihar davranışına daha geniş bir perspektiften bakılarak intihar kavramına yönelik sosyolojik ve psikolojik yaklaşımlar içerisinde yer alan teorilerden hangisi ya da hangileri ile bağdaştırılabileceği incelenmektedir. İş bu tezde kuramsal çerçeve literatür taraması ile oluşturulmuş, ilgili filmleri çözümlemek adına derinlemesine bir inceleme ve okuma yapılmış, kaynak taramasından elde edilen tüm bulgular bütünlüklü bir metin oluşturacak şekilde bir araya getirilmiştir. Teze konu olan üç filmde intihar teması, filmin öyküsü, karakterler, filmin evreni ve dini söylemler başlıkları altında nitel bir yaklaşımla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Suicide, described in its simple meaning as the termination of one's own life by his own will, is not only a psychological and individual phenomenon, but also a social phenomenon. In order to understand and explain the concept, suicidal behavior has been evaluated and studied in different ways by different disciplines, from sociology to psychology, anthropology to biology. For this reason, many different theories have been developed on the concept. Cinema is an expression of both the director and society and culture. The director creates a film in his own style. The Film consists of many moving images that are technically independent of each other, and each image interrelated to each other, creating a complex narrative structure. Each film has its own unique language and narrative structure. It is only possible to understand the language of the film by analyzing it. The aim of the study is to examine the way the concept of suicide is handled through the films of three different directors in cinema, which is a popular communication tool, their attitudes and perspectives towards suicide, together with the features of cinema films. In particular, the reason why three separate directors and suicide-themed movies are preferred is to reveal the views on the concept of suicide, which director refers to which images and styles. Until today, many studies have been carried out in the field of cinema and on the concept of suicide, some of these studies have examined the way suicide takes place in movies, but the underlying factors of suicidal behavior have been ignored in studies conducted on the reflection of suicide in movies. In this study it is examined which or which theories contained in sociological and psychological approaches to the concept of suicide can be reconciled by looking at the suicidal behaviors in the relevant films from a wider perspective. In this thesis, the theoretical framework was created with the literature review, an in-depth review and reading was made to analyze the relevant films, all findings obtained from the literature review were brought together to form a holistic text. In the three films subject to the thesis, the theme of suicide was examined with a qualitative approach under the titles of the story of the film, characters, the universe of the film and religious discourses.