Kadın çalışanların cam tavan sendromu algılarının iş tatminlerine etkisini belirlemeye yönelik sağlık sektöründe bir araştırma
A research in health sector to determine the effect on women employees of perception of glass ceiling syndrome
  1. Tez No: 566288
  2. Yazar: JALE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kadınlar iş yaşamında birçok farklı alanda bulunmakla birlikte çoğunlukla alt ve orta yönetim kademelerinde yer almaktadır. Kadınların üst yönetim kademelerinde temsil oranlarının azlığı, cam tavan araştırmalarının artmasına yol açmıştır. Zira cam tavan, kadın çalışanlar ile üst yönetim kademeleri arasındaki görünmez, yapay ve aşılması oldukça zor engelleri ifade eden bir metafordur. İş tatmini ise en temel anlamıyla bireylerin işlerinden duydukları hoşnutluk düzeyini ifade etmektedir. Örgütlerde verimlilik temelli araştırmalar iş tatminine verilen önemi artırmıştır. Bu çalışma, kadınlarda cam tavan sendromu algısının iş tatminini olumsuz yönde etkilediği fikrine dayanarak hızlı değişimin ve yoğun çalışma koşullarının hâkim olduğu sağlık sektöründe gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada öncelikle cam tavan ile iş tatmini kavramlarına ilişkin literatür taranmış, sonrasında da elde edilen bilgiler İstanbul ilindeki 11 sağlık kuruluşundan anket yöntemi ile elde edilen verilerle test edilmiştir. Araştırma sonucunda, kadınların erkek egemen bir kültürde örgüt politikaları tarafından yeterince desteklenmedikleri ve bu yüzden ortalama düzeyde cam tavan sendromu algısına sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca kadınların içsel iş tatminlerinin dışsal iş tatminlerinden daha yüksek olduğu, cam tavan engellerinden toplumsal engellerin kadınların içsel iş tatminlerini, bireysel engellerin ise dışsal iş tatminlerini negatif yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ek olarak; yaş, medeni durum, deneyim ve çocuk sayısı değişkenlerine göre kadınların cam tavan sendromu algılarının anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although women participate in many different fields in business life, they are mostly in lower and middle management levels. The low level of representation of women in upper management levels led to an increase in glass ceiling research. Glass ceiling is a metaphor that represents invisible, artificial and very difficult to overcome obstacles between female employees and top management levels. Job satisfaction, in the most basic sense, refers to the level of satisfaction of individuals from their jobs. Efficiency-based research in organizations has increased the importance given to job satisfaction. This study was carried out in the health sector where rapid change and intensive working conditions dominated by the idea that the perception of glass ceiling syndrome in women adversely affected job satisfaction. In this research, the literature on the concepts of job satisfaction and glass ceilings was firstly searched, and then the data obtained were tested with the data obtained from 11 health institutions in Istanbul. As a result of the research, it was observed that women are not supported by organizational policies in a male-dominated culture and therefore they had an medial perception of glass ceiling syndrome. In addition, it has been concluded that the internal job satisfaction of women is higher than the their external job satisfaction and that the social obstacles from the glass ceiling barriers affect the internal job satisfaction of women and the external disabilities of the individual barriers negatively. In addition; about to age, marital status, experience and number of children, it was observed that women 's perception of glass ceiling syndrome significantly differed.