Enerji verimliliği için paralel bağlı trafolarda güç aktarımı uygulaması
Application of power transmitionin parallel connected transformers for energy efficiency
- Tez No: 566297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Elektrik enerjisi tüketiminde son gerilim sağlayıcı olan transformatörlerin verimli kullanımı, enerji kayıplarının azaltılması bakımından önem arz eder. Transformatörlerin paralel çalıştırılması ile farklı güçlerde çalışma yeteneğinin kazanılması hedeflenmektedir. Böylece, hem bakım arıza gibi üretimi aksatacak durumlarda enerji güvenilirliği sağlanır, hem de tezin asıl konusu olan enerji verimliliğine katkı konusunda önemli bir fayda sağlanacaktır. Gerek güç transformatörlerinin yanlış seçiminden kaynaklı, gerekse yük periyodundaki aşırı değişkenliğe karşın, uygun transformatör kullanılarak enerji verimliliği arttırılabilir. Bu tez kapsamında, yük akış periyodundaki değişkenliğin algoritmik olarak kontrol edilerek, uygun güce uygun transformatör seçiminin gerçekleştirildiği, yazılım kontrollü bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Düşük güç kullanımında küçük güçlü, büyük güç kullanımında ise büyük güçlü transformatör kullanımı ile talebe uygunluk esas alınmıştır. Güç talebine uygun transformatör kullanımı ile düşük güç talebi durumunda büyük güçlü transformatör kullanımı engellendiğinden, boş çalışma kayıplarının azaltılması ile enerji verimliliği arttırılmıştır. Enerji verimliliği esaslı yük aktarımı, transformatörlerin kısa süreli paralel çalıştırılması ile sağlandığından, tüketici kısmında yük aktarımından etkilenme önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The efficient utilization of transformers providing the latest voltage in the consumption of electricity is important in terms of reducing the energy losses. With parallel operation of transformers, it is aimed to gain the ability of working in different power levels. Thus, both energy reliability is ensured in situations such as maintenance failure the production and an important benefit is obtained by contributing to energy efficiency which is the main scope of this thesis. Against both the unsuccessfully selection of power transformers and the excessive volatility in the load period, energy efficiency can be increased by using the appropriate transformer. In the scope this thesis, a software-controlled application is carried out by controlling the variability in the load flow period with an algorithm in order to compensate demanded power with the selection of appropriate transformer regulate required. Due to the fact that major power transformer's usage is precluded in case low power demand with usage of proper transformer to power demand, energy efficiency was increased with reduction of action's loses. Impressed by load transfer was prevented on the consumer part because of that essential load transfer energy efficiency is supplied with short term parallel operating of transformer.