Beyaz gürültü ve sessiz ortamın yenidoğanın emme başarısına etkisi
The effects of white noise and silence on breastfeeding success of the newborn
  1. Tez No: 566299
  2. Yazar: SEDA SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU, DOÇ. DR. SİBEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beyaz Gürültü ve Sessiz Ortamın Yenidoğanın Emme Başarısına Etkisi Bu çalışma beyaz gürültü ve sessiz ortamın yenidoğanların emme başarısına etkisini saptamak için gerçekleştirildi. Araştırma deneysel olarak yapıldı. 04.09.2017- 22.12.2017 tarihleri arasında Bursa Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı Çekirge Devlet Hastanesi Zübeyde Hanım Hizmet Binası'nda doğan yenidoğanlar araştırmanın evrenini, gönüllü olan anneler ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan yenidoğanlar araştırmanın örneklemini oluşturdu. Örneklemi oluşturan yenidoğanlar, kontrol (n=30), beyaz gürültü grubu (n=30) ve sessiz ortam grubu (n=30) olarak ayrıldı. Beyaz gürültü grubundaki yenidoğanlara, doğum sonrası ilk ve 24 saat sonraki emzirme sırasında beyaz gürültü dinletilerek emme başarıları değerlendirildi. Sessiz ortam grubundaki yenidoğanlara, doğum sonrası ilk ve 24 saat sonraki emzirme sırasında kliniğin ve çevredeki tüm seslerin baskılanması sağlanarak emme başarıları değerlendirildi. Kontrol grubundaki yenidoğanlara, doğum sonrası ilk ve 24 saat sonraki emzirme sırasında hiçbir müdahale girişiminde bulunmadan emme başarıları değerlendirildi. Araştırmacı tarafından veriler,“Anneyi ve Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Shapiro Wilk, bağımsız çift örneklem t testi, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskall Wallis, Dunn Bonferroni, Pearson ki-kare, Fisher-Freeman-Halton testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effects of White Noise and Silence on Breastfeeding Success of The Newborn This study aimed to determine the effects of white noise and silence on newborns' breastfeeding success. This experimental study was conducted in Çekirge Public Hospital's Zübeyde Hanım Service Building affiliated with the Bursa Public Hospitals Association from September 4, 2017 to December 19, 2017. The population of this study included newborns who were born between those dates in Çekirge Public Hospital's Zübeyde Hanım Service Building. The sample included mothers who voluntarily agreed to participate and newborns who met the inclusion criteria. The newborns in the sample were separated into control (n=30), white noise (n=30) and silence (n=30) groups. The newborns in the music group listened to white noise during the first breastfeeding and during breastfeeding 24 hours after birth, and their breastfeeding success was assessed. The breastfeeding success of the newborns in the silence group were assessed by making the clinic and close environment silent during the first breastfeeding and during breastfeeding 24 hours after birth. No interventions were performed for the newborns in the control group during the first breastfeeding and during breastfeeding after 24 hours after birth, and their breastfeeding success was assessed. The data were collected by the researcher using an introductory information form for mother and baby and the LATCH Breastfeeding Assessment Tool. The data were analyzed using the Shapiro-Wilk, independent double sampling t, Mann-Whitney U, ANOVA, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni, Pearson's chi-square and Fisher- Freeman-Halton tests.