Raspberry pi mini bilgisayarı ile ortam izleme sistemi geliştirilmesi
Developing the environment monitoring system with Raspberry Pi mini computer
  1. Tez No: 566300
  2. Yazar: MEHMET BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YÜZGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nesnelerin interneti kavramının gelişmesiyle birlikte akıllı ev konsepti son yıllarda insanların hayatına girmiştir. Bu sayede insanlar, evlerinden veya iş yerlerinden uzakta olduklarında, bu mekanlarda meydana gelen değişimleri anlık olarak takip edebilmekte ve mekandaki cihazları uzaktan kontrol edebilmektedirler. Ayrıca ortamdaki sıcaklık, nem, gaz, alev, hareket ve su basmaları gibi veriler izlenebilmekte ve bu veriler ile ilgili alarmlar oluşturulup söz konusu alarm durumları meydana geldiğinde kullanıcılara bilgilendirme yapılabilmektedir. Uzaktan verilerin anlık olarak izlenmesi üzerine birçok sistem geliştirilmiştir ve teknolojinin hızlı gelişmesi ile bu tip sistemler de gelişmektedir. Piyasada var olan uzaktan algılama sistemleri izlenecek verilere, kullanıcı sayısına, haberleşme tekniğine bağlı olarak yüksek maliyetli olabilmektedirler. Bu çalışma kapsamında Raspberry Pi mini bilgisayarı ile uzaktan bir ortam izleme sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemin kurulu olduğu ortamlar internet tarayıcıları aracılığıyla uzaktan takip edilebilmekte ve önceden belirlenen alarm durumları meydana geldiğinde sisteme tanımlanan kişilere e-posta ile bilgilendirme yapılabilmektedir. Ayrıca ortamın fiziksel değerleri için sisteme limitler tanımlanabilmekte; bu limitler aşıldığında uyarılar penceresinde bildirimler yapılmaktadır. Bu çalışmadaki sistem; veri merkezleri, seralar ve evler gibi kapalı ortamlardaki fiziksel koşulları takip edebilecek şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of the Internet of Things concept, the concept of smart home has entered the lives of people in recent years. In this way, when people are away from home or workplace, they can instantly monitor the changes occurring in these places and control the devices in the place remotely. In addition, data such as temperature, humidity, gas, flame, motion and floods in the environment can be monitored and alarms related to this data can be generated and users can be informed when such alarm conditions occur. Many systems have been developed on the instant monitoring of remote data and such systems are developing with the rapid development of technology. Remote sensing systems in the market can be costly depending on the data to be monitored, the number of users and the communication technique. Within the scope of this study, a remote environment monitoring system has been developed with Raspberry Pi minicomputer. The environments in which this system is installed can be monitored remotely via internet browsers and e-mails can be sent to the persons identified in the system when pre-determined alarm conditions occur. In addition, limits can be defined for the physical values of the environment; when these limits are exceeded, notifications are made in the warnings window. The system in this study; it is designed to monitor physical conditions in indoor environments such as data centers, greenhouses and homes.