Koyun pnömonilerinin patolojik ve bakteriyolojik olarak araştırılması
Pathological and bacteriological investigation of sheep pneumonics
  1. Tez No: 566315
  2. Yazar: MUSTAFA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ilinde koyunlarda gözlenen pnömonilerin patolojik ve bakteriyolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, Balıkesir ili mezbahalarında Ocak 2019 – Nisan 2019 ayları arasında kesilen toplam 1270 koyuna ait akciğerler makroskobik olarak incelendi ve 50 (%3.94) tanesinde pnömoni bulguları tespit edildi. Pnömoni bulguları gösteren akciğer dokuları histopatolojik, immunhistokimyasal ve bakteriyolojik olarak incelendi. Histopatolojik inceleme sonucunda pnömonilerin %26'sı fibrinli bronkopnömoni, %34'ü interstisyel pnömoni, %32'si bronkointerstisyel pnömoni ve %8'i granülomatöz pnömoni olarak sınıflandırıldı. İmmunhistokimyasal incelemede iNOS immunreaktivitesi alveolar ve interstisyel makrofajlarda yoğun olarak gözlendi. Fakat istatistiksel analiz sonucunda iNOS boyanma yoğunluğu ile pnömoni tipleri arasında anlamlı farkın olmadığı tespit edildi. Bakteriyolojik incelemede 35 olguda Pasteurella multocida (%14), Mannhaemia haemolytica (%14), Staphylococcus aureus (%6), Streptococcus spp. (%8), Aeromonas spp. (%2), Corynebacterium spp. (%28), Moraxella spp. (%2) ve E. coli (%2) tek başlarına ya da birlikte izole edilirken 15 olguda bakteriyel etken izole edilemedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate pneumonia in sheep by pathological and bacteriological means in Balıkesir province. In the study, the lungs of 1270 sheep, slaughtered between January 2019 - April 2019 in abattoirs located in Balıkesir, were examined grossly and pneumonia findings were detected in 50 (3.94%) animals. Lung tissues showing pneumonia lesions grossly were investigated by histopathologically, immunohistochemically and bacteriogically. In histological investigations, pneumonias were classified as 26% fibrinous bronchopneumonia, 34% interstitial pneumonia, 32% bronchointerstitial pneumonia and 8% granulomatous pneumonia. In immunohistochemistry, immunoreactivity of iNOS was observed in alveolar and intestinal macrophages. However, there was no significant difference between the iNOS immunoreactivity and the pnomonia types in statistical analysis. In bacteriological examination of 35 cases Pasteurella multocida (14%), Mannhaemia haemolytica (14%), Staphylococcus aureus (6%), Streptococcus spp. (8%), Aeromonas spp. (2%), Corynebacterium spp. (28%), Moraxella spp. (2%) and E. coli. (2%) were isolated alone or together, whereas in 15 cases no bacterial agent was isolated.