Kardiyopulmoner resüsitasyon esnasında monitör ritmi ile ekokardiografi ve nabız değerlendirme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of monitor rhythm and echocardiography and pulse assessment findings during cardiopulmonary resuscitation
  1. Tez No: 566322
  2. Yazar: VOLKAN ÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı acil serviste kardiyopulmoner resüsitasyon esnasında yapılan odaklanmış kardiyak ultrasonografi ile kaydedilen monitör ritmi ve nabız palpasyon bulgularının karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim dalında etik kurul onayı alındıktan sonra Mayıs 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya hastane dışı 18 yaş üstü travmatik olmayan 54 kardiyak arrest hastası alındı. Kardiyopulmoner resüsitasyon esnasında odaklanmış kardiak ultrasonografi ile eş zamanlı olarak karotis nabız bakısı ve monitör ritm analiz edildi. Odaklanmış kardiyak USG uygulaması acil kardiyak USG kursu görmüş deneyimli resüsitasyon ekibinin dışında farklı hekim tarafından subksifoid pencereden gerçekleştirildi. Sonografi cihazı olarak marka sonoSite, model: edge, üretim yılı 2011, üretici sonosite ınc. menşei ABD kullanıldı. Elde edilen veriler hasta formuna kaydedildi ve SPSS 20.0 programı kullanılarak istatistiksel değerlendirme yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 54 hastanın 23'ü (%42,6) kadın, 31'i (%57,4) erkek olup yaş ortalaması 72,56 ± 13,36 yıl (43-95) bulundu. Kardiyopulmoner resüsitasyonun 1. ve 2. siklusunda palpe edilebilir nabız alınamadığından istatistiksel değerlendirme yapılamamıştır. Üçüncü siklusda ise palpe edilebilir nabız alınanların tamamında (16 kişi %100,0) odaklanmış kardiyak ultrasonografi ile kardiyak aktivite tespit edilirken, nabız palpe edilemeyenlerin 3'ünde (%7,9) odaklanmış kardiyak USG ile kardiyak aktivite saptanmıştır. Üçüncü siklusta karotis arterin elle palpasyonu ile nabız alınamama durumu ile odaklanmış kardiyak USG ile spontan dolaşım geri dönüşünün tesbiti arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı idi. (p:0,000…). SONUÇ: Ani kardiyak arrest hastalarında resüsitasyona başlamada ve sonlandırmada el ile nabız değerlendirmesi tek başına yeterli olmayabilir ve hatalı sonuçlar çıkarabilir. Bu sebeple nabzın varlığı veya yokluğunun değerlendirmesinde ileri kardiyak yaşam desteği protokolüne entegre edilmiş odaklanmış kardiyak ultrasonografi kullanımı yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to compare the recorded monitor rhythm and pulse palpation findings with focused cardiac ultrasonography during cardiopulmonary resuscitation in the emergency department. MATERİALS AND METHODS: This prospective study was conducted between May 2018 and February 2019 after obtaining approval from the ethics committee of the Department of Emergency Medicine of Health Sciences University Izmir Bozyaka Training and Research Hospital. Fifty-four nontraumatic cardiac arrest patients that out of hospital over 18 years of age were included in the study. During cardiopulmonary resuscitation, carotid pulse analysis and monitor rhythm were analyzed simultaneously with focused cardiac ultrasound. Focused cardiac ultrasonography was performed from the subxiphoid window by a different physician who had undergone emergency cardiac ultrasonography apart from the experienced resuscitation team courses. In this study, Sonography device as a brand, sonoSite, model: edge, year of manufacture 2011, manufacturer sonosite inc. US origin was used. The data was recorded in patient form and statistical analysis was performed through using SPSS 20.0 program. RESULTS: Of the 54 patients included in the study, 23 (42.6%) were female and 31 (57.4%) were male. The average age was found as 72,56 ± 13.36 years (43-95). Since the palpable pulse could not be obtained in the first and second cycles of cardiopulmonary resuscitation, statistical evaluation could not be performed. In the third cycle, cardiac activity was detected by focused cardiac ultrasonography in all of the palpable pulses (16 subjects 100.0%), while cardiac activity was detected by focused cardiac USG in 3 (7.9%) of those who could not be palpated. In the third cycle, it is detected that there was a statistically significant relationship between the manual palpation of carotid artery in the absence of pulse and the detection of recovery of spontaneous circulation by the focused cardiac ultrasound. CONCLUSION: Manual pulse assessment alone may not be sufficient to initiate and terminate resuscitation in patients with sudden cardiac arrest and may produce erroneous results. Therefore, the use of focused cardiac ultrasound integrated into the advanced cardiac life support protocol will be useful in assessing the presence or absence of a pulse.