Koroner anjiyografi yapılacak hastaları bilgilendirmenin anksiyete ve benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of informing the patients who would undergo coronary angiography on their anxiety and self-esteem levels
- Tez No: 566340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA, DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, koroner anjiyografi yapılacak hastaları bilgilendirmenin hastaların anksiyete ve benlik saygısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi koroner yoğun bakım ünitesi ve kardiyoloji servisine yatışı yapılan, araştırmaya katılmayı kabul eden, araştırma kriterlerine uyan eğitim (n=100) ve kontrol (n=100) grubu olmak üzere toplamda 200 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu, durumluk anksiyete ölçeği, rosenberg benlik saygısı ölçeği kullanılmıştır. Eğitim ve kontrol grubundaki hastalara işlemden bir gün önce hasta bilgi formu, durumluk anksiyete ölçeği ve rosenberg benlik saygısı ölçeği doldurtularak ön test tamamlanmıştır. Daha sonra eğitim grubundaki hastalara koroner anjiyografi işlemi hakkında bilgilendirme yapılmış ve eğitim kitapçığı verilmiştir. Eğitim ve kontrol grubundaki hastalar ertesi gün koroner anjiyografi işlemine girmeden önce testler tekrar uygulanarak anksiyete ve benlik saygısı durumları değerlendirilmiştir. Araştırma verileri 15 Ocak-15 Mart 2019 tarihinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Mann-Whitney U testi, Pearson ki-kare analizi, Spearman korelasyon analizi, Wilcoxon işaret sıra testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to find out the effect of informing patients who would undergo coronary and angiography on the anxiety and self-esteem levels of the patients. The population of the study consisted of 200 patients admitted to the coronary intensive care unit and cardiology department at Balıkesir Atatürk City Hospital and accepted to participate in the study, and considered to have met the research criteria in two groups as education (n = 100) and control (n = 100). Patient data form, anxiety scale form and Rosenberg self-esteem scale form were used for the collection of data. The patients in the education and control group were pre-tested by having the patients fill in the information form, anxiety scale and Rosenberg self-esteem scale forms the day before the operation. Then, the patients in the education group were informed about the coronary angiography and they were given a briefing booklet. The patients in the education and control groups were re-administered the tests before the coronary angiography and their anxiety and self-esteem levels were measured. Research data were collected between January 15 and March 15, 2019. Mann-Whitney U test, Pearson chi-square analysis, Spearman correlation analysis, Wilcoxon signed rank tests were used in the analysis of the data.