Koroner anjiyografi işlemi öncesi hastaları bilgilendirmenin anksiyete düzeylerine ve arteryel kan basıncı değerlerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of informing patients before coronary angiography application on anxiety levels and arterial blood pressure of them
- Tez No: 617063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı vaka kontrol çalışması olarak yapılan bu araştırmada amaç GATF Eğitim Hastanesi Kardiyoloji İnvaziv Tanı ve Tedavi Laboratuvarı'na koroner anjiyografi işlemi için başvuran hastalarda bilgilendirmenin işleme bağlı gelişen anksiyete ve kan basıncı düzeylerine etkisini belirlemek ve bu değerlerin kabul edilebilir seviyeye gelmesi için yapılacak işlemler hakkında önerilerde bulunarak, bu önerilerin sağlık işletmesine sağlayacağı faydaları incelemektir. Bu çalışma, Ankara GATF Eğitim Hastanesinden gerekli yazılı izinler alınarak, Mart 2014 / Temmuz 2014 tarihleri arasında Ankara'da GATF Eğitim Hastanesi Kardiyoloji İnvaziv Tanı ve Tedavi Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı olarak planlanmış çalışmanın evrenini 2014 yılı GATF Eğitim Hastanesi Kardiyoloji İnvaziv Tanı ve Tedavi Laboratuvarı'nda anjiyo işlemi uygulanan hastalar oluşturmaktadır. Yukarıdaki bölümde açıklanan koroner anjiyo işleminin hazırlık ve uygulama aşamaları konusunda deney grubu hastalarına bilgilendirme yapılmış, kontrol grubuna ise bilgilendirme yapılmamıştır. Her iki gruba da aşağıdaki veri toplama işlemi uygulanmıştır. Veriler; hasta veri toplama formu, Spielberger'in durumluk-sürekli kaygı ölçeği kullanılarak ve arteryel kan basınçları ölçülerek toplanmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkta T-Testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği durumda Mann-Whitney U ve Kruskal-Whallis Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, which has been done as a descriptive and comperative evident control work, the purpose is to determine the effect of informing the patients, who have applied to GATF Teaching Hospital Cardiology Invasive Diagnostic and Treatment for coronary angiography application, on their process-based developing anxiety and blood pressure levels and to give advise about those values to get an acceptable level and to examine the benefits of these advices to the health business. This research has been done in GATF Teaching Hospital Cardiology Invasive Diagnostic and Treatment Laboratory between the dates of March 2014 and July 2014 after having the needed written permissions from Ankara Gülhane Military Medical Faculty Teaching Hospital. The cover of this descriptive-planned research consists of the patients, whom the angio process was applied to in GATF Teaching Cardiology Invasive Diagnostic and Treatment Laboratory in 2014. Experimental patients have been informed about the coronary angiography process that was mentioned above while the control group has no information about it. The same data collection process has been applied to the both group. Data have been collected by using patient data collection form, Spielberger's state-constant measurement; and their arterial blood pressure levels have been measured. The resulting data of the research have been analyzed by using SPSS 21.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (Number, Percentage, Average, Standard Deviation) were used. While comparing quantitative data, T-Test was used. In the situation, when the data are not distributed normally, Mann-Whitney U and Kruskal-Whallis Test were applied.