Koroner anjiyografi ve perkütan koroner girişim öncesi yapılan bilgilendirmenin yaşam bulguları ve anksiyete düzeyi üzerine etkisi
The effect of informing made before coronary angiography and percutaneous coronary intervention on vital signs and anxiety levels
- Tez No: 618064
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, ilk kez koroner anjiyografi ve perkütan koroner girişim uygulanacak hastalara işlem öncesi yapılan bilgilendirmenin, hastaların anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkinliğini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez koroner anjiyografi ve perkütan koroner girişim yapılarak anjiyo servisinde günübirlik yatan hastalar, örneklemi ise çalışmanın yapıldığı tarihlerde çalışmaya alınma kriterlerine uyan 50 deney, 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 hasta oluşturdu. Araştırma verileri, literatür bilgilerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen katılımcı bilgi formu ve Durumluk-Sürekli Kaygı envanteri kullanılarak elde edildi. Deney grubuna işlem öncesi; anjio işlemi, aç kalması gereken süre, nelere dikkat edeceği, koroner anjiyografi işlemi öncesi, sırası ve sonrasında yapılan uygulamaları detaylı olarak açıklayan 15 dakikalık bir bilgilendirme yapıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBMM SPSS Statistics 20 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma) yanı sıra, Student t testi, Mann Whitney U, paired sample t testi, Wilcoxon işaret testi ve niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF INFORMING MADE BEFORE CORONARY ANGIOGRAPHY AND PERCUTANEOUS CORONARY INTERVENTION ON VITAL SIGNS AND ANXIETY LEVELS This research was conducted to determine the efficacy of the patients on anxiety and life signs of the informing made before the procedure to patients who will undergo coronary angiography and percutaneous coronary intervention for the first time. The population of the study consisted of 100 patients, 50 experimental and 50 control groups who were included in the study when the experiment was conducted. Research data were obtained by using the participant information form and State-Trait Anxiety Inventory developed by the researcher by using the literature information. The experimental group was made a 15-minute informing explaining in detail the angio procedure before the procedure, the time it should be starving, what to pay attention to, the applications performed before, during and after the coronary angiography procedure. When evaluating the findings obtained in this study for statistical analysis, IBM SPSS Statistics 20 (IBM SPSS, Turkey) programs were used. In addition to descriptive statistical methods (Mean, Standard deviation), Student t-test, Mann Whitney U, paired sample t-test, Wilcoxon sign test, and chi-square test were used to compare qualitative data.