Koroner anjiyografi yapılan hastalarda idrar dansitesi ile kontrast nefropati gelişimi arasındaki ilişki
The Relationship Between Urine Density and Development of Contrast Nephropathy in Patients Undergoing Coronary Angiography
- Tez No: 961533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KANAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, dünyada ve ülkemizde en yaygın ölüm nedenlerindendir. Koroner Arter Hastalığı (KAH) ve Miyokard İnfarktüsü (MI) gibi durumların tanı ve tedavisinde sıklıkla kullanılan koroner anjiyografi işlemlerinde iyotlu kontrast maddeler, kontrast madde nefropatisi (KMN) gibi komplikasyonlara yol açabilmektedir. KMN, kontrast madde maruziyetini takiben 48-72 saat içinde serum kreatinin düzeyinde %25 veya 0,5 mg/dl artış ile karakterize akut böbrek yetmezliğidir ve hastane kaynaklı böbrek yetersizliklerinin önemli bir nedenidir. Bu çalışma, herhangi bir nedenle koroner anjiyografi yapılan hastalarda, dehidratasyonun bir göstergesi olan idrar dansitesi (1003-1033 aralığı) ile KMN arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlandı. Çalışma prospektif olarak tasarlanmış, 15 Mayıs-15 Temmuz 2025 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde koroner anjiyografi yapılacak 18 yaş üstü 191 hasta ardışık olarak dahil edilmiştir. Kontrast alerjisi, son dönem organ yetmezliği veya önceki KMN öyküsü olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmanın primer sonlanım noktası işlem sonrası kontrast nefropati gelişimidir. Çok değişkenli regresyon analizi, idrar dansitesinin (OR: 1.10, %95 GA: 1.02-1.18, p=0.010) kontrast nefropatisi için bağımsız bir prediktör olduğunu doğrulamıştır. NSTEMI (ST Yükselmeli Olmayan Miyokard Enfarktüsü) (OR: 3.32, %95 GA: 1.33-8.25, p=0.010), NYHA (New York Kalp Derneği) sınıf III/IV (OR: 15.90, %95 GA: 2.76-91.50, p=0.002), dal bloğu (OR: 6.60, %95 GA: 1.78-24.42, p=0.005) da modelde bağımsız risk faktörleri olarak öne çıkmıştır. İdrar dansitesinin ≥1017 eşik değerinde %81.8 duyarlılık göstermesi, bu basit parametrenin yüksek riskli hastaları tespitte pratik bir tarama aracı olabileceğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, koroner anjiyografi öncesi idrar dansitesinin, KMN riskini öngörmede etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the most common causes of death worldwide and in our country. Iodinated contrast agents used in coronary angiography procedures for the diagnosis and treatment of conditions such as Coronary Artery Disease (CAD) and Myocardial Infarction (MI) can lead to complications such as contrast-induced nephropathy (CIN). CIN is a type of acute kidney injury characterized by a ≥25% or ≥0.5 mg/dL increase in serum creatinine levels within 48-72 hours after contrast exposure and represents a significant cause of hospital-acquired kidney failure. This study was designed to determine the relationship between urine specific gravity (range: 1003-1033), an indicator of dehydration, and CIN in patients undergoing coronary angiography for any indication. The study employed a prospective design, with 191 consecutive patients aged ≥18 years scheduled for coronary angiography at Sivas Cumhuriyet University Hospital between May 15 and July 15, 2025. Patients with contrast allergies, end-stage organ failure, or prior CIN history were excluded. The primary endpoint was the development of contrast nephropathy after the procedure. Multivariate regression analysis confirmed urine specific gravity as an independent predictor of contrast nephropathy (OR: 1.10; 95% CI: 1.02–1.18; p=0.010). NSTEMI (OR: 3.32; 95% CI: 1.33–8.25; p=0.010), NYHA class III/IV heart failure (OR: 15.90; 95% CI: 2.76–91.50; p=0.002), and bundle branch block (OR: 6.60; 95% CI: 1.78–24.42; p=0.005) also emerged as independent risk factors in the model. Urine specific gravity demonstrated 81.8% sensitivity at the ≥1017 cutoff, indicating its utility as a practical screening tool for high-risk patient identification. In conclusion, pre-procedural urine specific gravity is an effective predictor of CIN risk in patients undergoing coronary angiography.