İç hastalıkları hekimleri ve aile hekimlerinde çölyak hastalığı farkındalık düzeyinin belirlenmesi
Determination of celiac disease awareness level in internal medicine physicians and family physicians
- Tez No: 566356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: ÇH genetik yatkınlığı olan kişilerde, buğdaydaki glutene ve arpa çavdar yulaf gibi tahıllardaki gluten benzeri diğer tahıl proteinlerine karşı gelişen kalıcı intolerans ile karakterize, ağırlıklı olarak ince barsakları etkileyen gastrointestinal bir hastalıktır. Klasik olarak intestinal semptomların baskın olduğu infant hastalığı olarak bilinmesine karşın serolojik taramanın yaygınlaşıp, kolay ulaşılabilir hale gelmesiyle birlikte gastrointestinal sistem dışında pek çok sistemin etkilendiği, her yaş grubunda görülebilen bir hastalık haline dönüşmüştür. Serolojik taramalarla yapılan toplum bazlı çalışmalarda tahmini ÇH prevalansı ile tanı alan çölyak hasta sayısı arasında ciddi bir boşluk vardır. Bu boşluğun sebebinin belirlenmesi ÇH prevalansını artırmak açısından önem teşkil etmektedir. Amaç: Bu çalışmada, ÇH semptom, tanı, tedavi ve takibinde İHH ve AH'nin kılavuz önerileri doğrultusunda farkındalığının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İstanbul'da aktif olarak görev yapmakta olan İH asistan ve uzman hekimler ile AH olarak görev yapan asistan, uzman ve pratisyen hekimlere iki bölümden oluşan, ilk bölümde katılımcıların sosyodemografik özellikleri, ikinci bölümde ÇH tarama, tanı, tedavi, takibinine ilişkin 25 soruluk anket uygulandı. Sosyodemografik veriler, farkındalık seviyeleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 201'i (%58,77) İHH, 141'i (%41,23) AH olarak görev yapmakta olan 341 hekim katılmıştır. Çalışmaya katılan İH ve AH toplam asistan sayısı 219 (%64,04), İH ve AH toplam uzman sayısı 91 (%26,61), pratisyen AH sayısı 32 (%9,36)'dir. Çalışmaya katılan tüm hekimlerin klasik intestinal semptomlara olan farkındalığı %99,4'tü. Bu oran ekstraintestinal semptomlarda %78,6 olarak saptandı. Tarama sorularında İHH görece AH'den daha doğru yanıtlar vermesine karşın her iki grupta doğru cevap verme oranları %50 civarındaydı. ÇH kesin tanısı konusunda hekimlerin %93,57'si intestinal biyopsi konusunda hemfikirdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: CD is a gastrointestinal disease that predominantly affects the small intestine, characterized by persistent intolerance to other gluten-like cereal proteins in cereals such as glutene and barley rye oats in wheat, which develop in individuals with genetic predisposition. Although it is classically known as infant disease with intestinal symptoms, it has become a disease that can be seen in all age groups with serologic screening becoming widespread and easily accessible. There is a significant gap between the estimated prevalence of CD and the number of diagnosed CDs in population-based studies performed with serological screening. Determining the cause of this gap is important to increase the prevalence of CD Objective: The aim of this study was to evaluate the awareness of Internal Medicine(IM) Doctors and Familiy Physicians(FP) in the symptoms, diagnosis, treatment and follow-up of CD according to guidelines. Material and Method: The questionnaire which consisted of 25 questions related to diagnosis, treatment and follow-up of CD and sociodemographic characteristics of participants were applied to family physician residents and specialists and internal medicine residents and specialists and general practitioner (GP) who are actively working in Istanbul. Sociodemographic data and awareness levels were analyzed. Results: 341 physicians; 201 (58.77%) working as IM and 141 (41.23%) working as FP or GP participated in the study. Among the participant 219 (64.04%) were residents, 91 (26.61%) specialists, and 32 (9.36%) GP. The awareness of all physicians participating in the study to classical intestinal symptoms was 99.4%. This rate was 78.6% in extraintestinal symptoms. Although the IM physician gave more accurate answers comparedto FP in the screening questions, the rates of correct answers were around 50% in both groups. 93.57% of the physicians agreed that intestinal biopsy must be done for definitive diagnosis of CD.